Административният съд в Русе постанови, че бившият заместник министър на икономиката във втория кабинет на Бойко Борисов и бивш министър на икономиката в служебния кабинет на Стефан Янев Даниела Везиева, трябва да запази докторската си степен, въпреки че е установено, че за да я получи е преписвала „в особени големи размери“.
Това се разбира от решение на съда, за което съобщава „Сега“.
Проверката срещу Везиева започна в края на 2021 година след сигнал, че дисертацията, с която тя е защитила докторантура в Националния военен университет във Велико Търново на тема „Разработване на ефективни модели за изграждане на капацитет за социално предприемачество в България“, е почти изцяло плагиатствана. В сигнала се твърдеше, че само деветте страници увод и заглавие от научния труд не са преписани, а 171 от 180-те страници са заимствани от други автори и източници.
Докладът, който потвърждава твърденията в сигнала, е подписан от четирима арбитри. Според тях около 95% от дисертационния труд на Везиева е преписан. „Налице е плагиатство в особено големи размери, което шокира с мащаба и обхвата си“, пише още в доклада.
Според съда, решението за извършването на проверка за плагиатство на Везиева не е разпоредено от министъра на образованието – в случая акад. Николай Денков, а от неговия заместник проф. Генка Петрова.
Според съда, въпреки че по закон, министърът може да делегира правомощия на своите заместници, което и Денков е направил, съдът приема, че министърът може да прави това, само ако те са му конкретно позволени от закон. А в закона за развитие на академичния състав не е изрично записано, че зам.-министърът да назначава проверки за плагиатство.
„Всички изброени правомощия (да издава заповед за проверка на сигнал за плагиатство – бел.ред.) са предоставени по закон единствено на министъра на образованието и науката, без да му е дадена от закона възможност да ги делегира на друг орган, вкл. и на зам.-министър. При това положение заповедите в процесното административно производство за възлагане извършването на проверка по допустимостта на сигнала от проф. С. и назначаването на комисия, която да се произнесе по допустимостта, както възлагането на проверката по същество, вкл. и за удължаване на срока за произнасяне на КАЕ, издадени от зам.-министъра на образованието, са постановени при липса на компетентност, поради което и не биха могли да породят правно действие“, пише съдът.
Според него процедурата по издаването на заповедта за проверка е опорочена, тъй като е издадена от „некомпетентен орган“, т.е. следователно последвалите действия от нея са, вкл. отнемането на докторската степен, са незаконосъобразни.
www.dnevnik.bg
Последни коментари