Данъкоплатците във Варна ще трябва да платят над 1 млн. лв. за покриването на санкция, наложена на местната администрация заради нарушения при ремонта на три училища, финансирани по европроекти. Това става ясно от решение на Административен съд в града по жалба на местната администрация срещу решението за налагане на санкциите през февруари миналата година от Управляващия орган на оперативна програма „Региони в растеж“.
Нередностите, които са били установени, засягат процедурите за избор на изпълнители за отделните обекти. Става дума за училищата „Найден Геров“, „Димчо Дебелянов“ и „П. Кр. Яворов“ във Варна.
Заради
констатираните нарушения
Управляващият орган на „Региони в растеж“, който е ръководен от зам.-министъра на регионалното развитие, е наложил финансова корекция на сумите, поискани от общината за възстановяване разходи по сключените договори за ремонт на училищата.
Така например за прилагане на мерки за енергийна ефективност на сграда на VII СУ „Найден Геров“ са били поискани 1 486 972.35 лв. За реконструкция, основен ремонт и прилагане на енергоефективни мероприятия на сградата на училище „Димчо Дебелянов“ – 1 928 979.98 лв., а за същите дейности в училище „П. Кр. Яворов“ – 2 424 000.00 лв. Всички суми са без ДДС. Изпълнители на ремонтите са съответно компаниите ЖЛМ, „Рич 5“ и „Солид груп“.
От документите по делото става ясно, че за нередности и нарушения при организирането и изпълнението на обществените поръчки за ремонт на две от още през август 2018 г. е била наложена корекция в размер на 5% от сумата, поискана за възстановяване на разходи по проектите. Изпълнители в двата случая са били компаниите ЖЛМ и „Солид груп“.
Според съда Управляващият орган на програма „Региони в растеж“ законосъобразно е доналожил с последващо решение
нови 20% финансова корекция
„до достигането на максималните 25% от стойността на поисканите за възстановяване допустими разходи по всеки от двата договора. Така е получена общата сума на санкциите в размер на 905 563.51 лв. с ДДС. Това са точно 20% от разходите по двата договора в общ размер на 4 527 817.55 лв. с ДДС.
Към тази сума ще бъде добавена и корекцията по договора за изпълнение на ремонтните работи в училище „Димчо Дебелянов“, с което общият размер на санкцията би следвало да надхвърли 1 млн. лв.
Още през март м.г. „Дневник“ разказа историята за падащия покрив на училище „Димчо Дебелянов“ във Варна, ремонтирано от дружеството „Рич 5“. Само две години след приключването на ремонта му за над 2.6 млн. лв. по проект то беше затворено, а учениците му – евакуирани за обучение онлайн заради некачествено изпълнени строителни работи. В същото време администрацията на варненския кмет Иван Портних твърдеше, че не може да открие изпълнителя на обществената поръчка, който сама е избрала, въпреки множество озадачаващи обстоятелства около състоянието на компанията. А според училищното ръководство строително-ремонтните дейности са приключили през септември 2019 г. и са били одобрени и приети от комисия, която е подписала акта за въвеждане в експлоатация на сградата.
Въпреки това скоро след това се появили
проблеми по покрива на училището
по настилката на двора и по новопостроената спортна зала, които я правели неизползваема. За всичко това община Варна е била уведомявана с поне 9 докладни записки, изпратени от директора на училището до общинската дирекция „Образование и младежки дейности“. В отговор местната администрация съставила 5 комисии, които извършвали огледи и издали пет констативни протокола за установените дефекти. И така до началото на тази година, когато керемидите от покрива на училището започнали да падат, а като по чудо пострадали няма, тъй като сградата се намира в централната и най-оживена част на Варна.
Подобни проблеми очевидно са били открити и при обществените поръчки за ремонта на останалите две училища – „Найден Геров“ и „П. Кр. Яворов“, което сега ще струва на общинския бюджет над 1 млн. лв.
dnevnik.bg
Последни коментари