Министърът е приел оставката на съветника си Мустафа Емин
Русия вече два месеца блокира голяма част от нашата изключителна икономическа зона в Черно море, в момента са обявили, че до края на месеца ще продължат да провеждат учения в нашата икономическа зона, което ние разглеждаме като провокационни действия спрямо България, спрямо нашата сигурност и икономически интереси.
Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев пред журналисти преди изслушването му в парламентарната комисия по отбрана по въпроси, свързани с националната сигурност, позициите на България по новите регионални планове за защита на територията на НАТО, както и сигурността в Черноморския регион.
Тагарев добави, че се обсъжда широк спектър от възможни действия в отговор на тази провокация от Русия, самостоятелно и с нашите съюзници. Той даде за пример обявеното от премиера Николай Денков намерение да се ускори придобиването на брегови ракетни противокорабни комплекси.
Тодор Тагарев каза още, че е приел оставката на неговия съветник Мустафа Емин, предаде БТА. Според министъра политическите интерпретации са надделели над здравия разум и Емин е решил да напусне, за да не се създават предпоставки за затруднения в работата на Министерство на отбраната и кабинета.
Във връзка с настаняването на многонационална бойна група на НАТО в България министърът каза, че на среща на върха на НАТО от миналата година е било взето решение по източния фланг на алианса да бъдат разположени бойни групи. Като обясни, че тези групи, когато са напълно разгърнати са с численост около 5000 военнослужещи. По думите му в момента се дискутира да има една част от тази численост у нас – по-малко от 50% и „при необходимост тя бързо да нарасне, за да може да изпълни функциите си, които са по възпиране и отбрана от потенциален агресор“.
Все още няма крайно решение къде да бъде разположена бойната група.
Идеята за сливане на цивилното и военното разузнаване Тагарев определи като „интересна“, като уточни, че трябва да се направи анализ каква би била ефективността и разходите при един или друг вариант.
trud.bg
Последни коментари