Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: „Тренд“: 32% подкрепа за новия кабинет, 83% от хората са притеснени за финансовата стабилност
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Борисов се срещна с Гунтер Крихбаум: Дълготрайният мир в Украйна остава ключов приоритет за ЕС
ноември 18, 2025
Омбудсманът поиска отмяна на решението за новите зони и цени за паркиране в София
ноември 18, 2025
Петкова: Решението за коледните надбавки ще зависи изцяло от изпълнението на бюджета
ноември 18, 2025
Мартин Димитров: Не е късно да промените бюджета, хванете последния влак
ноември 18, 2025
Конституционният съд: Председателят на НС няма право да спира референдум
ноември 18, 2025
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > „Тренд“: 32% подкрепа за новия кабинет, 83% от хората са притеснени за финансовата стабилност
Общество

„Тренд“: 32% подкрепа за новия кабинет, 83% от хората са притеснени за финансовата стабилност

bunt
bunt февруари 5, 2025
Сподели
4 мин. прочетено
Сподели

Правителството на Желязков започва с добра начална подкрепа. Овладяването на ценовия ръст трябва да е приоритет според почти половината от българите. Висока тревожност за финансовата стабилност на страната и икономическата перспектива. Това са данни от проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа“, посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1003 души на възраст 18+.

Регистрира се леко повишаване на оптимистичните нагласи след съставянето на редовно правителство. Оптимизмът превишава песимизма с 6%, като оптимистите за бъдещето на България са 48%, а песимистите – 42%.

Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец – негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември – до 75%, а позитивните се покачват с 4% – до 15%.

 

Тренд

 

Правителството на Росен Желязков стартира със сравнително добра начална подкрепа (32%), като сходни стойности последно са регистрирани в първите месеци на кабинета на Кирил Петков в началото на 2022 г. Съвсем очаквано – все още е висок делът (29%) на хора, които не могат да определят отношението си спрямо новото правителство. Над 90% от привържениците на ГЕРБ подкрепят кабинета на Желязков. Сред симпатизантите на БСП положителната оценка е малко над 80%, а две трети от привържениците на „Има такъв народ“ също подкрепят новото правителство.

 

Тренд

 

Оценката за работата на президентската институция също бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.

В електоралната картина не се регистрира структурна промяна от изборите насам. ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите. С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и Възраждане (13%). На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%). Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от октомври 2024 г. отчитаме при БСП и ИТН заради участието им в правителството. Социалистите се ползват с подкрепата на 6.9% от гласуващите, а партията на Трифонов с 5.9%. МЕЧ, за сметка на това, бележки лек ръст до 5.6%. Величие запазва нива, които са близки до парламентарната бариера (3.8%).

 

Тренд

 

Социално–икономическата проблематика се явява централна за обществото в началото на 2025 година.

На въпрос кои трябва да са приоритетите на новото правителство, 44% от интервюираните посочват овладяването на повишаването на цените. На второ място с 19% е приемането на бюджет, а на трето са мерките срещу корупцията с 16%.

За 6% приоритет трябва да е съдебната реформа, а за 4% – приемането ни в еврозоната.

Икономическата тревожност се потвърждава и от друг индикатор – 83% са притеснени за финансовата стабилност на страната, а само 11% не чувстват притеснение.

 

Тренд

 

 

Тренд

 

Регистрира се ръст на дяловете, че икономическото положение в страната ще се влоши в следващата една година – от 26% през декември до 35% през януари. В същия момент оптимистичните очаквания за икономиката падат до 20%.

Това са данни от проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа“, посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1003 души на възраст 18+.

 

dariknews.bg

Може да харесате и

Радиация от АЕЦ „Чернобил“: Опасността не е теоретична

Столична община стартира процес за обновяване на лифтовете на Витоша

Църквата празнува – не бива да се веселите

Внимание, шофьори: Ремонти затварят ленти на магистралите „Тракия“ и „Струма“

Пригответе чадърите: Обявиха жълт код в 18 области у нас

bunt февруари 5, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Асен Василев: За мен е важно България да влезе в еврозоната, независимо кой ще си припише кредита
Следваща статия МВР предлага: Необозначени служебни коли, управлявани от полицаи, да спират превозни средства за проверка

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Общество

Радиация от АЕЦ „Чернобил“: Опасността не е теоретична

ноември 18, 2025
Общество

Столична община стартира процес за обновяване на лифтовете на Витоша

ноември 18, 2025
Общество

Църквата празнува – не бива да се веселите

ноември 18, 2025
Общество

Внимание, шофьори: Ремонти затварят ленти на магистралите „Тракия“ и „Струма“

ноември 18, 2025

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
ноември 2025
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
« окт.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?