Турция определи като „несправедлив и пристрастен“ годишният доклад на Европейската комисия за разширяването, в който Брюксел критикува „сериозното отстъпление“ на Турция по отношение на демократичните стандарти, върховенството на правото, човешките права и независимостта на съдебната власт.
В сряда Европейската комисия публикува оценката си за напредъка на деветте държави, които се стремят към членство, като оцени видим напредък само в Молдова и Украйна, които препоръча за започване на преговори, и в Грузия, която е предложено да получи статут на кандидат.
„Ние категорично отхвърляме неоснователните твърдения и несправедливите критики, особено относно политическите критерии и главата за съдебната система и основните права“, се казва в изявление на турското външно министерство, цитирано от Ройтерс.
Според Анкара обвиненията са несправедливи и подчертават „неискреността на подхода на ЕС и ясния двоен стандарт“, добавяйки, че въпросите за основните права са спорни дори сред държавите – членки на ЕС.
Кандидатурата на Турция да се присъедини към ЕС беше замразена след неуспешния опит за преврат през 2016 г., след който евроинституциите констатираха рязко влошаване на състоянието на турската демокрация, съблюдаването на човешките права, разделението на властите, свободата на словото и др. Турция е най-дълго преговарящата за членство държава, като първите глави бяха отворени през 2005 г.
През лятото турският президент Реджеп Ердоган постави подновяването на преговорите като условие за ратифицирането на протокола за влизането на Швеция в НАТО, който още очаква разглеждане в турския парламент.
Впоследствие Европейският парламент прие резолюция, с която настоява, че без драстични промени в Турция възобновяването на преговорите не трябва да се допуска.
Унгария има забележки
Междувременно Унгария също подложи на критика оценките на Европейската комисия, особено по отношение на препоръката за начало на преговори с Украйна.
Според външният министър Петер Сиярто „сега не е моментът да обмисляме по-нататъшни стъпки по отношение на преговорите за членство на Украйна в ЕС“.
„При сегашните обстоятелства би било очевидно абсурдно Европейската комисия, европейските институции и държавите членки да вземат решения относно функционирането на институциите за върховенство на закона в Украйна“, подчерта Сиярто.
Унгария не вижда напредък по проблема със зачитането на правата на етническите унгарци, живеещи в Украйна, и смята за необходимо да реши този проблем, за да продължи подкрепата на Будапеща за Киев, каза в сряда президентът на страната Каталин Новак.
Според Брюксел такъв напредък има, но въпросът с малцинствата остава сред несвършените задачи, който Европейската комисия ще провери отново през март, преди да предложи на европейските лидери да приемат рамката за започване на преговорите за членство.
„Ситуацията, която наблюдавам в Закарпатието (…) правата на малцинствата все още не са гарантирани, не виждам положително движение в тази посока“, каза Новак на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Брюксел в сряда. Унгарците са третото по големина малцинство в Украйна с около 156 хил. души по данни от преброяването през 2001 г.
dnevnik.bg
Последни коментари