Георги Николов“ – това е името на първата улица в света, кръстена на донор, спасил четири човешки живота. Тя се намира във варненския квартал „Аспарухово“, съобщават инициаторите. Преименуването на улицата е дело на граждани и създателите на проекта „Последният дар на човека“, който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството в България.
Георги е млад мъж от Варна, студент в чужбина с остър ум, който на 20 септември 2015 г. остава завинаги на 21. Преди това той не е имал сериозни здравословни проблеми, нямало е и как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е напът да се спука и сложи край на живота му, разказват инициаторите. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс. Той обаче спасява живота на четирима души.
„Решението за донорство взехме спонтанно, бяхме единодушни. Нашият син даде шанс на четирима човека да живеят и осмислят живота си. Това пък даде на нас нов смисъл, надежда и сили да продължим напред“, разказва пред „Нова телевизия“ Светла Николова, майка на Георги.
Делото му е лъч светлина в мрачната статистика, според която България е на последно място по трансплантации в Европейския съюз. Едва 13 са реализираните донорски ситуации в страната за миналата година, а чакащите – близо 1000, допълват инициаторите. И прогнозират, че ако запазим сегашното темпо, ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички, чакащи към днешна дата.
Историята на донорството в България е разказана в мултимедийния проект „Последният дар на човека“. Реализацията му е отнела близо 6 години, в които авторите на инициативата Александър Николов и Димитър Панайотов провеждат над 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места.
Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.
Последната глава излезе на 20 септември. Това е и денят, в който смъртта на Георги позволява на четирима души да продължат да живеят.
dnevnik.bg
Последни коментари