Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Фискалният съвет: Държавните служители и полицаите да плащат осигурителните си вноски, както всички останали
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Внезапно почина журналистът, който предизвика спора Тръмп-Мелони
юли 21, 2026
Агресия във влак: Кондуктор удари с касов апарат жена и ѝ разцепи веждата
юли 21, 2026
Пеев за американските самолети в „Безмер“: Имаме споразуемние и трябва да го спазваме
юли 21, 2026
Мария Филипова сезира НАП за поскъпване на услуга на „Топлофикация София“
юли 21, 2026
Изненадващо откритие: Пиенето на вода по време на хранене ни накара да ядем повече
юли 21, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > Фискалният съвет: Държавните служители и полицаите да плащат осигурителните си вноски, както всички останали
Общество

Фискалният съвет: Държавните служители и полицаите да плащат осигурителните си вноски, както всички останали

bunt
bunt октомври 28, 2025
Сподели
11 мин. прочетено
Сподели

Рекордното нарастване на разходите за персонал в държавния бюджет през последните две години се очертава като сериозен проблем и за Бюджет 2026, посочва Фискалният съвет и анализира структурата на разходите за персонал по сектори и предлага няколко възможности за оптимизирането им, съобщиха от институцията.

Една от основните препоръки енамаляването на общинската администрация чрез сливане на общини. Намаляващото население прави административната тежест за малките общини непосилна. На фона на демографския срив администрацията не само не намалява,  а дори се увеличава като достига 35 хил. души, посочват от Фискалния съвет.
Друга препоръка е оптимизация на броя на полицаите, който също расте при намаляващо население. По последни данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2022 г. са 421 на 100 000 души, а през 2015 г. са били 312, което е и средното за Европейския съюз (ЕС). По разходи за сектор „Вътрешен ред и сигурност“ България е на челно място в ЕС – 2,7 на сто от БВП, докато средния дял в ЕС е 1,7 процента от БВП.

Фискалният съвет препоръчва ощедържавните служители и полицаите да плащат личните си осигурителни вноски, както всички останали служители. 

Според анализа на Фискалния съвет настоящата политика по заплащане на персонала в обществения сектор трябва да се преосмисли по няколко причини – тежестта на разходите за персонал стана твърде голяма (10 на от БВП); изпреварващият ръст на доходите спрямо инфлацията стимулира потреблението и генерира още инфлация; ръстът на заплатите в държавната сфера принуждава работодателите в частния сектор също да увеличават заплатите; приоритетното увеличаване на заплатите в определени сектори създава усещане за несправедливост и води до протести за по-високи заплати и в другите сектори; намаляването на населението изисква съкращаване на служителите в някои сектори, при които натовареността намалява (полицаи, учители, лекари, чиновници и др.); режимът по отношение на разпределението на осигурителната тежест между работодател и служител трябва да е еднакъв за всички работещи. 

Държавни разходи за персонал – заети и заплати по сектори

Разходите за персонал в отчета за бюджета за 2024 г. възлизат на над 20 млрд. лв. при планирани 18 млрд. лв. От тях 16 млрд. лв. са за заплати, а останалите 4 млрд. лв. са за осигуровки. Увеличават се с 3 млрд. лв. или със 17 на сто спрямо предходната година. За 2025 г. са планирани 22,8 млрд. лв. за персонал или отново почти 3 млрд. лв. повече. Разходите за персонал представляват 26 процента от всички държавни разходи (при 22  на сто през 2018 г.). Като дял от БВП достигат вече 10 на сто, а до 2018 г. не надвишават 8 процента. Тези данни показват, че през последните 5-6 години държавните разходи за персонал растат с темпове, изпреварващи инфлацията, е посочено в анализа.

Заетите в обществения сектор по трудови и служебни правоотношения през 2024 г. са 558 399 души. Най-голям дял (около 28 на сто) са заети в образователната сфера. На второ място по численост са заетите в сферата на здравеопазването (около 24 процента), а на трето място е държавната администрация с дял от около 20 на сто (112,7 хил. д.). На тези три сектора се падат и приблизително 72 процента от общите разходи за заплати. Анализът на структурата на наетите лица в динамика показва значителен ръст в броя на заетите в здравния сектор – от 101 хил. души през 2019 г. до 132 хил. през 2024 г. Този сектор отчита и най-голямото нарастване на разходите за заплати – от 1,7 млрд. лв. през 2020 г. до 3,4 млрд. лв. през 2024 г.

Средната брутна работна заплата в обществения сектор е 2400 лв. през 2024 г., като се увеличава с 15 на сто спрямо предходната година. С подобен темп нарастват заплатите в трите най-големи сектора. Заплатите в обществения сектор изпреварват тези в частния сектор – средната заплата там е 2300 лв. Политиката по заплащане в публичния сектор създава натиск върху пазара на труда и частният сектор също е принуден да повишава заплатите, за да задържи служителите си. В голяма част от общините заетите са предимно в обществения сектор и той задава нивата на възнаграждения, с които частният сектор трябва да се конкурира, отбелязват от Фискалния съвет.

В отчета за изпълнението на бюджет 2024 г. са отчетени 2,2 млрд. лв. повече разходи за персонал от планираните, т.е. превишение с 12 на сто. Видно е, че преизпълнението на разходите за персонал не е свързано с държавния бюджет, а вероятно касае бюджетите на общините, където разходите за персонал достигат 8,12 млрд. лв. (при 6,85 млрд. лв. за 2023г.). Голяма част от тези разходи се финансират с трансфер от държавния бюджет за делегираните дейности (най-вече за образование), е посочено в анализа.

Държавно управление

Администрацията на изпълнителната власт към юни 2025 г. е 99 хил. души. От тях 35 хил. са в общинските администрации, а 56 хил. са в централната администрация. За периода 2011-2025 (юни) г. общата численост на администрацията на изпълнителната власт е нараснала умерено с 2623 души. Съотношението брой население към 1 служител на администрацията за същия период намалява от 76,1 на 65,1 (изчисление на Фискалния съвет), което показва известно нарастване на административната тежест, но това намаление се дължи основно на намалението на броя на населението.

С изпреварващ ръст се отличават общинските администрации, които за периода 2011-2025 (юни) г. се увеличават с 2184 души. При тях съотношението население на 1 служител по изчисление на Фискалния съвет по данни на НСИ намалява от 223,2 през 2011 г. на 183,9 през юни 2025 г., т.е. налице е съществено увеличаване на административната тежест. Според Фискалния съвет следва да се обмисли административна реформа за намаляване на броя на общините. В много от по-малките общини административната тежест е твърде висока.

Вътрешен ред и сигурност

Разходите за вътрешен ред и сигурност в България като дял от БВП са едни от най-високите в ЕС – 2,6 на сто при средно за ЕС и еврозоната 1,7 процента по данни на Евростат от 2023 г.

Разходите за „Правосъдие“ у нас са най-високи в целия ЕС (0,7 на сто от БВП, при 0,3 процента за ЕС), следвани от разходите за „Полиция“ (1,3 на сто от БВП, при 0,9 процента за ЕС). Съгласно отчета за изпълнението на бюджета за 2024 г. разходите за „Вътрешен ред и сигурност“представляват 2,76 процента от БВП, а за отбрана 1,6 на сто от БВП.

В бюджета за 2025 г. имаше драстично увеличение на разходите за персонал в МВР и останалите силови ведомства. На фона на високите разходи, доверието на гражданите в системата намалява все повече. Обезпечеността с полицаи на глава от населението нараства през последните години, при намаляващ брой на населението. През 2022 г. полицейските служители в България са били 421 на 100 000 души (28 800), а през 2015 г. са били 312 (22 465) – увеличение с 28 на сто за 7 години. Показателят от 312 полицаи е много близо до средния за ЕС (313 полицаи) и малко над средната стойност от 300 полицаи в световен мащаб (ООН, 2006 г.). Щатната численост на МВР към 30 юни е 55 000 щата, от които 5700 незаети (от тях 27 000 щата в областни дирекции на МВР, 8700 в Пожарна безопасност, 8700 в Гранична полиция). Според Фискалния съвет налице е драстично несъответствие между численост и престъпления, което поражда потребности от оптимизиране на числения състав по области, особено наложително за Смолян, Кърджали, Варна, Пловдив.

Социални и здравни осигурителни вноски

На 4,3 млрд. лв. възлизат разходите за осигуровки, които правят държавата и общините (2,6 млрд. лв. държавата и 1,35 млрд. лв. общините). Държавните служители от най-масовата, трета категория труд през 2024 г. са били 48 280 души, а средно-месечния им осигурителен доход е 2 432 лв. За тях държавата изцяло поема здравно-осигурителните вноски (24,3 на сто осигуровки за ДОО и 8 на сто здравна осигуровка), докато останалите служители поемат 13,78 процента от осигуровките за своя сметка. Привилегията за поемане на пълните осигуровки от страна на държавата е останала от времето, когато държавните служители не бяха добре платени. Към днешна дата тази привилегия е по-скоро несправедлива спрямо останалите служители в държавната администрация (на трудов договор) и служителите в частния сектор. Платените осигуровки за държавните служители, вкл. тези в съдебната система (без тези по Закона за МВР) възлизат на 385 млн. лв. Фискалният ефект за бюджета ще бъде около 200 млн. лв. по-малко осигуровки, е посочено в анализа. Според Фискалния съвет много по-голям ефект ще има, ако полицаите и военните служители поемат част от осигуровките си за своя сметка, както останалите служители (към момента държавата им плаща 73,3 на сто осигуровки). Няма икономическа логика в това едни служители да плащат лични осигурителни вноски, а други да не плащат. Нещо повече, техните вноски (защото те черпят осигурителни права) се плащат от държавата, т.е. от данъците на всички, отбелязват от Фискалния съвет.

БТА

 

Може да харесате и

Внезапно почина журналистът, който предизвика спора Тръмп-Мелони

Агресия във влак: Кондуктор удари с касов апарат жена и ѝ разцепи веждата

Изненадващо откритие: Пиенето на вода по време на хранене ни накара да ядем повече

Разград става столица на киселото мляко: Над 300 изпълнители, битка за „Баш Майстор“ и „Кралица на фестивала“ (СНИМКИ)

ЕС глоби AliExpress с 550 млн. евро заради опасни стоки

bunt октомври 28, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия ВКС спря формула за парното, омбудсманът иска бързи мерки
Следваща статия Съветът за съвместно управление реши окончателно: Ще има ротационно председателство на парламента

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Антоанета Бучкова Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Стоимен Врагов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб дело журналист измами карате кмет корупция крими нап обществени поръчки политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Общество

Внезапно почина журналистът, който предизвика спора Тръмп-Мелони

юли 21, 2026
Общество

Агресия във влак: Кондуктор удари с касов апарат жена и ѝ разцепи веждата

юли 21, 2026
Общество

Изненадващо откритие: Пиенето на вода по време на хранене ни накара да ядем повече

юли 21, 2026
Общество

Разград става столица на киселото мляко: Над 300 изпълнители, битка за „Баш Майстор“ и „Кралица на фестивала“ (СНИМКИ)

юли 21, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
юли 2026
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« юни    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?