Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Хибридни заплахи и шпионаж: Какво разкри годишният доклад на ДАНС
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Как премиерът реагира на изказването на Иво Христов за „олигархията, превзела българските медии“
август 14, 2026
Еднократна помощ за ученици от 1. до 4. клас: Как се кандидатства
август 14, 2026
България пета по икономически ръст в ЕС през второто тримесечие
август 14, 2026
Колко струва един ден в Созопол през лято 2026?
август 14, 2026
Нови разкрития за полета от Солун, при който пътник едва не беше засмукан през прозореца
август 14, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Политика > Хибридни заплахи и шпионаж: Какво разкри годишният доклад на ДАНС
Политика

Хибридни заплахи и шпионаж: Какво разкри годишният доклад на ДАНС

bunt
bunt юли 27, 2026
Сподели
6 мин. прочетено
Сподели

Държавна агенция „Национална сигурност“ е експулсирала руски граждани заради дейност срещу националната сигурност на България, отказала е българско гражданство на 25 чужденци заради връзки с чужди специални служби и е започнала проверки срещу българин, присъединил се към руската армия във войната в Украйна. Това става ясно от Годишния доклад на агенцията за 2025 г., цитиран от NOVA.

Според документа активността на чуждите специални служби у нас остава „устойчиво висока“ заради войната в Украйна, напрежението в Черноморския регион и ангажиментите на България като член на ЕС и НАТО. ДАНС отчита, че основните цели на чуждите разузнавания остават придобиването на чувствителна информация и изграждането на позиции за влияние в държавната администрация, стратегически предприятия, медиите, неправителствения сектор и образователните институции.

Латвия: Заради Русия нарастват рисковете за сигурността на Европа

Като резултат от противодействието на чуждите специални служби през 2025 г. ДАНС е експулсирала двама руски граждани – единия за действия срещу интересите и националната сигурност на България, а другия – за съпричастност към руските специални служби. На трети руски гражданин е отнето правото на пребиваване в страната и му е наложена петгодишна забрана за влизане в Европейския съюз.

Освен това агенцията е експулсирала шестима чужди граждани заради дейност, застрашаваща икономическата и финансовата сигурност на страната, а на други двама е наложена забрана за влизане в ЕС поради заплаха за националната сигурност. Четирима чужденци са включени в списъка на нежеланите в България за срок от 10 години, като единият е заради дейност в полза на чужди специални служби.

По информация на ДАНС на двама чужди граждани е отнето правото на пребиваване за подпомагане на руската военна индустрия чрез доставки, използвани във войната срещу Украйна. Софийската градска прокуратура е започнала проверка срещу български гражданин, присъединил се към руските въоръжени сили в Украйна, както и досъдебно производство срещу чужд гражданин за дейност в полза на чужди специални служби.

През годината ДАНС е дала и отрицателно становище за предоставяне на българско гражданство на 25 чужденци заради данни за обвързаност с дейността на чужди специални служби или друга дейност, застрашаваща националната сигурност.

Христо Грозев ще подпомага МС в борбата с дезинформацията и хибридните заплахи

Франция потърсила помощ от ДАНС

Докладът отбелязва и съвместна работа с френските специални служби по разследването срещу четирима български граждани, осъдени във Франция за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж. Френските власти разглеждат случая като част от руска хибридна операция за създаване на обществено напрежение.

Хибридните заплахи остават основен риск

В годишната си оценка ДАНС предупреждава, че през 2025 г. България е останала обект на активни хибридни операции, насочени към влияние върху външната политика, процеса на вземане на решения, обществените нагласи и създаването на зависимости в различни обществени сфери. Според агенцията целите на Руската федерация остават – от разузнавателни операции и информационни кампании до кибератаки, икономически зависимости и други елементи на т.нар. хибридна война

Стратегическите обекти остават сред основните цели

ДАНС отчита, че през 2025 г. защитата на критичната инфраструктура е придобила още по-голямо значение заради войната в Украйна, хибридните заплахи и зачестилите кибератаки. Агенцията предупреждава за рискове за енергетиката, транспорта, комуникациите, водоснабдяването и здравеопазването, както и за уязвимости в част от стратегическите обекти, свързани с остаряло оборудване, недостиг на средства и недостатъчно развита киберзащита.

Киберзаплахите се усложняват

Според доклада кибератаките срещу държавни институции, стратегически предприятия и обществени системи продължават да нарастват, като все по-често се използват технологии с изкуствен интелект. ДАНС акцентира върху необходимостта от по-висока устойчивост на държавните информационни системи и засилено международно сътрудничество в областта на киберсигурността.

Финансовата сигурност остава приоритет

В областта на финансовата сигурност ДАНС е работила по противодействие на изпирането на пари, заобикалянето на международните санкции, финансовите измами и схемите за незаконно финансиране. Особено внимание е отделено на опитите за подпомагане на санкционирани лица и компании и на защитата на финансовата система от външно влияние.

Терористичната заплаха остава под контрол

Въпреки че България не е била пряка цел на терористични атаки през 2025 г., ДАНС отчита, че международната обстановка продължава да генерира рискове. Продължил е мониторингът на лица и организации с потенциал за радикализация, както и обменът на информация със съюзническите служби.

Следят се проявите на екстремизъм

Агенцията е наблюдавала както крайнодесни, така и крайнолеви прояви, включително разпространението на език на омразата и радикално съдържание в интернет. ДАНС предупреждава, че международните конфликти и дезинформационните кампании могат да засилят общественото напрежение и процесите на радикализация.

Миграцията продължава да носи рискове

Докладът отчита, че незаконната миграция остава предизвикателство за националната сигурност. ДАНС е работила съвместно с останалите институции за пресичане на каналите за нелегален трафик на мигранти и за ограничаване на рисковете от проникване на лица, представляващи заплаха за сигурността.

Засилен контрол върху класифицираната информация

През годината ДАНС е продължила проверките по издаване и поддържане на разрешения за достъп до класифицирана информация, както и контрола върху организациите, работещи с такава информация. Акцент е поставен върху предотвратяването на нерегламентиран достъп и изтичането на чувствителни данни.

Сред основните задачи пред ДАНС за настоящата година са противодействието на чуждите специални служби и хибридните операции, повишаването на защитата на критичната инфраструктура, укрепването на киберсигурността, ограничаването на незаконната миграция, борбата с финансирането на тероризма и задълбочаването на сътрудничеството със службите на ЕС и НАТО.

NOVA

Може да харесате и

Как премиерът реагира на изказването на Иво Христов за „олигархията, превзела българските медии“

България пета по икономически ръст в ЕС през второто тримесечие

Шишков: Новата програма е работен проект с реални срокове

Бившият министър на земеделието Иван Христанов ще се кандидатира за президент

До 22 септември трябва да са ясни всички кандидати за президент и вицепрезидент

bunt юли 27, 2026
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Спад в цената на петрола с над 5% и надежда за овладяване на инфлацията
Следваща статия Внимателно по АМ „Тракия“: Променят за няколко часа движението в два участъка

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Антоанета Бучкова Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Стоимен Врагов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб дело журналист измами карате кмет корупция крими нап обществени поръчки политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Политика

Как премиерът реагира на изказването на Иво Христов за „олигархията, превзела българските медии“

август 14, 2026
Политика

България пета по икономически ръст в ЕС през второто тримесечие

август 14, 2026
Политика

Шишков: Новата програма е работен проект с реални срокове

август 14, 2026
Политика

Бившият министър на земеделието Иван Христанов ще се кандидатира за президент

август 14, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
август 2026
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
« юли    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?