Заради нов регламент по Зелената сделка стресиращ етикет като на цигарите ще предупреждава, че продуктите с етерични масла са токсични. Това заплашва да срине българското производство и износ на розово масло, а владеем 70% от световния пазар
Българското розово масло ще бъде силно застрашено от нов европейски регламент. Добре видим яркожълт етикет с череп и кости ще се появи на парфюмите, кремовете и всякакви продукти, които го съдържат и ще плаши потребителите, че съдържанието на опаковката е токсично. Това важи и за лавандуловото и други етерични масла.
Това ще се случи, ако се приемат промените в Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Европейския съвет относно класифицирането, етикетирането на вещества и смеси, предложени от ЕК за обсъждане. Това е част от Европейския зелен пакт. Промените са предвидени в Стратегията за устойчивост в областта на химикалите, приета на 14 октомври 2020 г. В тях се предвижда на продуктите, съдържащи токсични химикали, да се слага достатъчно голям и четлив етикет с череп и кости – предупредителен знак за смъртоносна опасност, най-често отрова.
Освен потребителите, тази регулация ще засегне производителите на етерични масла у нас – розово, лавандулово, мащерково. Преди няколко години България надмина Франция като най-голям производител на лавандула в света. Така че от новия регламент ще бъдат засегнати не само производителите на розово масло, но и на лавандула.
Как розовото масло се оказва токсичен химикал наред с другите масла? Според регламента предупредителният знак ще се слага на всички продукти, съдържащи химични молекули, обявени за токсични. Такива съдържат розовото масто и другите етерични масла. Например бензил салицилатът предизвиквал алергия. Вредни били и гераниолът (маслото от здравец), и тимолът (маслото от мащерка). Освен в розовото масло, което по принцип не се поглъща, въпросните вещества се съдържат в чистия пчелен мед.
Според малката неправителствена организация Европейско общество на ендокринолозите в етеричните масла
има “химикали, увреждащи ендокринната система”
Това НПО пише до Еврокомисията и твърди, че “съществуват подозрения, че излагането на въпросните химикали може да доведе до заболявания като нарушение на репродуктивната функция на мъжете и жените, абнормалности в половите органи, ендометриоза, ранен пубертет, рак, невроендокринни тумори, диабет, затлъстяване и други все страшни неща”.
Обществото на ендокринолозите твърди, че обединява около 20 000 специалисти от Европа. То обаче изразява само подозрения, а доказателства за твърденията няма. Но молекулите влизат в европейския списък на токсичните химикали въпреки това.
Тези намерения предизвикват остри протести във Франция още през 2018 г.
“Съгласно регламента на ЕС всички над 600 молекули, открити в лавандулата, ще бъдат количествено квалифицирани и потенциално повторно етикетирани като опасни. Това е катастрофа”, казва Елиан Бре, президент на France Lavande – кооперация от повече от 100 производители от Югоизточна Франция.

“Ако етеричните масла се класифицират по този начин, това ще бъде пагубно за много хора. Лавандулата ще се смята за опасна, а това не е така”, казва още тя.
Против новия регламент протестират и в град Грас във Франция – световната столица на парфюмите. Там се произвеждат най-известните аромати в света. Всъщност те са измислени там – местните са снабдявали кралския двор в миналото, а сега – целия свят. Грас е мястото на действието в култовия роман на Патрик Зюскинд “Парфюмът”, където наред с криминалния сюжет подробно се описва и производството на парфюма.
През 2018 г. успокояват французите, че регламентът няма да влезе в сила до 2022 г. Сега вече му е дошло времето. Очаква се да бъде приет при испанското председателство на ЕС. И вероятно е неизбежен, защото е част от Зелената сделка.
Кметът на Грас ще дойде в Казанлък през май, когато там ще има протест на производителите на розово масло.
Кой ще си купи крем или парфюм с череп и кости, вълнуват се производителите и у нас. Те смятат, че новият регламент от Зелената сделка ще унищожи производството им.
Евродепутатът Андрей Новаков: Ще искаме отлагане на регламента и научни изследвания
https://www.24chasa.bg/
Последни коментари