През миналата седмица професорът по конституционно право Пламен Киров даде интервю за агенция ПИК, в което много точно обобщи връчването на мандатите за съставяне на правителство от президента Румен Радев с израза „продължаваме шарлатанията“.
Въпреки че предсрочните избори бяха още на 2 октомври, все още сме на етап, на който измина по-малко от 1/3 от конституционната процедура по връчването на мандатите. Предстои след празниците Радев да даде мандат на „Продължаваме промяната“, а след това и на трета партия по негов избор.
Липсата на конкретно разписани срокове в Конституцията дават възможност на държавния глава да прави каквото си иска. Буквално. На теория той не нарушава Основния закон на страната, но в действителност потъпква всички т.нар. „разумни срокове“, които би трябвало да се спазват при раздаването на мандатите.
Пак в интервю за ПИК, политическият анализатор Нидал Алгафари прогнозира, че вторият мандат ще бъде връчен два месеца след първия. Ами ако е прав?
Хипотетично Румен Радев през януари месец може да започне нови консултации с парламентарните партии. Ако спази графика от първите такива, то той ще кани по една партия седмично – или още 7 седмици консултации. Без да нарушава Конституцията, но всъщност извършвайки една шарлатания, държавният глава може да връчи мандата на „Продължаваме промяната“ чак в края на февруари или началото на март месец.
Оттук „Продължаваме промяната“ ше имат седем дни да върнат мандата. Ако е изпълнен, следва указ на Радев и гласуване в Народното събрание, което в този сценарий ще бъде най-рано в средата на март.
Всички очаквания са, че проектокабинетът на акад. Николай Денков няма да мине в пленарна зала и ще се стигне до рулетката с третия мандат. Преди това обаче, ако Радев има желание, може да проведе нови консултации с партиите. Заради великденските празници и след това Гергьовден, още едни консултации могат да се проточат до края на месец май.
Важно е да се отбележи, че след като Радев връчи третия мандат на избрана от него парламентарна партия, председателят й ще има седем дни да го върне с кандидат за премиер. След това в Конституцията не е записан срок, в който кандидат-премиерът да върне третия мандат. Приема се, че има „разумен срок“, който очевидно е доста разтегливо понятие поне според разбиранията на Радев, но не и според конституционалистите.
Ако предположим, че се сбъднат прогнозите и Радев връчи третия мандат на бившия си съветник и бивш министър-председател в служебните му правителства Стефан Янев, то процедурата може да се проточи още дълго. Янев вече неколкократно обяви, че е готов на всякакви разговори за съставяне на правителство и ако третият мандат попадне при него, то той ще проведе консултации с всички парламентарни партии и може да забави мандата месец, а дори и два.
Процедурите по издаване на указ и гласуване на правителство ще доведат протакането във времето спокойно до средата, а защо не до края на юли. Дори и да няма успех с третия мандат, в Конституцията не е записан точен срок, в който Радев да разпусне Народното събрание. Може да го направи след една, две, даже три седмици. Разпускане на 48-ия парламент в началото на август би позволило на държавния глава да издаде указ 2 в 1 за предсрочни парламентарни и за местни избори в началото на октомври 2023 г.
И това може да се случи, без президентът да е нарушил Конституцията. И очевидно без партиите да се противопоставят на тези шарлатании, по до думите на президента.
pik.bg
Последни коментари