„Продължаваме промяната – Демократична България“ номинира доц. Иван Стойнев за председател на КЗК. Именно Комисия за защита на конкуренцията ще е една от ключовите при очакваното преминаване към еврото в България.
Novini.bg попита доц. Стойнев за всичко актуално около промяната на валутата:
„Данните, които имаме натрупани през годините от държавите, които постепенно се присъединяваха към еврозоната през различни периоди, показаха, че всъщност самото приемане на еврото като такъв инструмент не би следвало да е пряко свързано с увеличаването на инфлацията в съответните държави. Примерите са много, включително в Харватска – там инфлацията на годишна база беше увеличена с минимум – под процент.“
Не може да не се очаква никаква промяна в цените! Самото превалутиране, преминаването от лева към евро, вие знаете, че дори при факсираният курс, който имаме и който е предвидено да се запази, че с него ще влезем в еврозоната, има десетични знаци след запетайката, които неминуемо ще повлияят до някаква промяна в крайната цена. Увеличението не може да дойде от превалутирането, категоричен бе той.
Според него основният акцент, който ние трябва да поставим в периода след въвеждането на еврото, е много стриктен мониторинг върху това как се осъществява ценообразуването и това да бъде не последствия от антиконкурентно поведение, а реално от обективните икономически реалности, каза доц. Стойнев.
За това колко време трябва да продължи да има паралелни цени и в лева, и в евро, експертът заяви:
„Различните държави са имали различен подход. Оптималният период е по принцип шест месеца един период, в който гражданите могат да привикнат към превалутирането, да могат да проследят как се случва това нещо“,с разкри доц. Иван Стойнев.
Чест въпрос на гражданите е и дали автоматично левовите сметки ще се превалутират:
Това е предвидено в Закона за въвеждането на еврото. Предвиждат се съответните механизми за трансформиране на сметките от левове в евро. И точно банковият сектор би трябвало да бъде един от основните индикатори за това че промяната ще се случи по-плавно, няма да е някаква рязка промяна а напротив. Спестяванията на гражданите няма да бъдат „изядени“ от това превалутиране, коментира експертът.
Трябва да сме проактивни, трябва да полагаме усилия за мониторинг, но не трябва да останем да разчитаме само на това, че някой друг ще ни свърши работата, призова той.
По темата работиха Галя Георгиева и Радина Лазарова
novini.bg
Последни коментари