Атанас Пеканов: Невидимата ръка на пазара погалва едни, а други пошляпва
ПолитикаС проектите по Плана за възстановяване искаме да намалим високите нива на неравенство в България. Не трябва да се боим, парите не са застрашени, най-важното сега е проектите да започнат да се случват час по-скоро. За момента остават два отворени въпроса, единият е от компетенцията на НС.
Столиците са най-силните региони навсякъде по света. Трябва да инвестираме повече европейски средства в останалата част на страната – те ще послужат за социална и териториална кохезия. Това значи една страна да се развива равномерно.
Невидимата ръка на пазара погалва едни, а други пошляпва. Трябва да бъде въведен необлагаем минимум, което ще даде възможност за увеличаване на потреблението на гражданите с по-скромни доходи. От неговото въвеждане ще има двоен позитивен ефект – икономически и социален.
Това заяви в интервю за БГНЕС Атанас Пеканов, вицепремиер по управление на европейските средства. Той е икономист от Австрийския институт за икономически изследвания (WIFO) и лектор във Виенския икономически университет.
БГНЕС: Г-н Пеканов, пред какви икономически предизвикателства е изправена България и как Планът за възстановяване и устойчивост може да ни помогне, за да ги преодолеем?
Атанас Пеканов: Намираме се в един много интересен исторически момент. Надаваме се, че започва един период на възстановяване от пандемията, като това, разбира се, се базира на надеждите да няма последващи. Тези надежди в момента започват да стават все по-трудни, тъй като има голяма опасност от нови вълни и съответно тези рискове отново да натежат на икономиката. В момента се намираме в етап на възстановяване. Плановете за възстановяване и устойчивост са част от общия механизъм за възстановяване и устойчивост. В наименованието на този механизъм се крие и ключът. От една страна възстановяване – това са краткосрочните стимули, които трябва да вдигнат икономиката бързо. От друга страна устойчивост – това са дългосрочните инвестиции, които дългосрочно да гарантират, че икономиката ни е по-силна, че потенциалът ѝ се развива. В този смисъл Планът за възстановяване ще даде само една част от нужния стимул, другата трябва да дойде в крайна сметка от бюджета, от икономическите мерки. В момента ние нямаме нужда от толкова много икономически мерки, но в случай, че отново се стигне до локдаун или затваряне на икономиката, отново ще имаме нужда от безвъзмездна помощ, която да стигне до бизнесите, за да ги съхрани заедно с работните места. Тоест всичко ще зависи от последващото развитие на пандемията през есента и зимата. Допълнителен фактор, който утежнява ситуацията, е, че всичко това води до много несигурност, т.е. фирмите не знаят дали да инвестират, защото не знаят дали ще има търсене, изобщо дали икономиката ще се движи в нормалния си ход в следващите месеци. И именно тук идва ролята на държавата да прави публични инвестиции, които да гарантират, че поне някаква част от финансови средства ще се вливат в икономиката.
БГНЕС: Привърженик ли сте на по-силното участие на държавата в икономиката?
Атанас Пеканов: От една страна съм привърженик със сигурност на по-ефективната роля на държавата, т.е. институциите да вършат ролята си по-отговорно и по-активно. В този смисъл – да, има много сфери в България, където държавата малко е абдикирала. Например, социалната сфера. Имаме един от най-ниските проценти на въвличане на държавата в икономиката, преразпределителната тежест е ниска. Това се вижда като хубаво от една страна, но именно това е този подход, който беше приет и не съм сигурен, че винаги е бил напълно успешен. Именно това обуславя да имаме много хора, които живеят в крайна бедност и да имаме такива високи неравенства. Радвам се, че в Плана за възстановяване направихме някои стъпки за тяхното намаляване. С колегите от МТСП заложихме реформа, която от години се изисква от нас. Така помощта за хората, които са най-социално изключени, ще се индексира. Тези хора в момента получават 75 лв. на месец и това е всичко, което те имат като средства. Това индексиране ще гарантира, че в следващите години тази помощ ще се повишава. Европейските институции от години ни казваха, че вие буквално сте обрекли едни хора на трайна и дълбока бедност, като не правите нищо за това да им помогнете. В този смисъл има важни неща, които трябва да се правят. Такъв е историческият момент. Много страни започват много по-активно да се включват в икономиката. Настоящата американска администрация предприе огромни фискални мерки, някои от тях стимулират икономиката краткосрочно, други са именно в тази сферата на устойчивостта и инфраструктурни проекти. Инфраструктурата, ако е направена както трябва, служи на хората. Дали ще са магистрали, училища или болници. Всичко това е част от това хората да имат по-добър достъп до най-важните услуги, които държавата им предоставя.
0 Коментара