Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: 50 дни до часа на истината и за Тръмп, и за Путин
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Почивката не е ваканция от възстановяването
юни 8, 2026
Омбудсманът: Новите цени на тока за бита от 1 юли са необосновано завишени
юни 8, 2026
Еколог алармира за масова смърт на делфини край Одеса
юни 8, 2026
Тома Биков: За пръв път виждам търговски вериги да рекламират промоциите си от Министерския съвет
юни 8, 2026
Учителите в стачна готовност заради Бюджет 2026
юни 8, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Политика > 50 дни до часа на истината и за Тръмп, и за Путин
Политика

50 дни до часа на истината и за Тръмп, и за Путин

bunt
bunt юли 17, 2025
Сподели
6 мин. прочетено
Сподели

Американският президент Тръмп и Западът ще трябва да помислят какво ще правят, ако Путин игнорира условията на Белия дом. Твърде скоро ще настъпи часът на истината за руската политика на Тръмп, смята Константин Егерт за Deutsche Welle.

Путин вече отговори на искането на Тръмп в срок от 50 дни да бъде сключено примирие с Украйна – масираните обстрели на украински градове от страна на руската армия си продължават. А 50-те дни, предоставени от Тръмп, няма да доведат до съществени промени в поведението на Кремъл. Там просто не вярват, че намеренията на Вашингтон и неговите съюзници са достатъчно сериозни.

„Томахавки“ за Украйна?

Изглежда обаче, че актуалното настояване за мир, отправено към Москва, наистина е последното от Белия дом и вероятно е чисто символично. Тъй като сключването на относително сериозен мирен договор за месец и половина би било възможно само при едно условие: че всички страни в конфликта искат да го сключат, и то на всяка цена. Нищо подобно обаче няма нито в Москва, нито в Киев, но по напълно различни причини.

Администрацията на Тръмп не може да не разбира това. 50-те дни отсрочка до „изпълнението на присъдата“ изглежда трябва да покажат на избирателите на Тръмп, че всички дипломатически възможности са изчерпани. Това, че европейците ще плащат за доставките на американско оръжие за Украйна също е насочено към тези, които поддържат Тръмп: за да знаят, че нито цент от парите на американските данъкоплатци няма да бъде изхарчен за поддръжката на Украйна.

Освен това администрацията в САЩ сериозно заплаши с вторични санкции. Съответният законопроект вече е подготвен в Конгреса. Тези санкции трябва да засегнат страните, които купуват нефт и газ  от Русия и ѝ помагат да заобикаля санкционния режим. Това е много сериозен въпрос.

Съдейки по всичко, президентът на САЩ е готов да увеличи натиска спрямо руския режим. По информация на „Файненшъл Таймс“, по време на неотдавнашния телефонен разговор Тръмп е питал Зеленски дали Украйна е в състояние да нанася удари по Москва и Санкт Петербург. Зеленски бил отговорил, че може, ако получи съответното далекобойно оръжие от съюзниците. Но междувременно стана ясно и друго – че Тръмп се е изказал против подобни удари. Според „Файненшъл Таймс“, Тръмп все пак не изключва възможността да достави на Киев крилати ракети „Томахоук“. Идеята на американския президент е проста: да накара руснаците да почувстват това, което украинците преживяват ежедневно, да им причини такава болка, че те сериозно да се замислят за мир.

„Предупредителният изстрел“ на Путин

В Белия дом изглежда не осъзнават докрай, че руската система, построена от Путин на основата на страха, цинизма и корупцията, прави малко вероятна всяка проява на народно недоволство, дори и да има някакви хипотетични обстрели с „Томахоук“ над Москва и Санкт Петербург. Протести в Русия нямаше, дори когато украинската армия завладя част от руската Курска област. Опасен за режима взрив на възмущение, според мен, може да бъде предизвикан или от обща мобилизация на войници (именно поради това режимът всячески я избягва), или от крах на най-популярната банка Сбербанк, което обаче е малко вероятно.

Известно е, че за Путин най-важното е да не изглежда „слаб“ – както в очите на света, така и в очите на собственото си население и особено на елита. И понеже за законопроекта с вторичните санкции се знае доста отдавна, изглежда че поредицата шумни корупционни дела срещу видни чиновници и приближени до режима бизнесмени са един вид предупредителен изстрел на Путин, който елитът трябва да чуе и да разбере: колкото и да е трудно, шефът на Кремъл няма да допусне съпротива, а още по-малко пък заговори.

Путин неведнъж се е спасявал благодарение на това, че Западът се страхува  – първо от т.нар. „ескалация“, т.е. от използването на ядрено оръжие от Русия, и второ – от „неизвестността“, която може да последва края на режима. „А ако следващият е още по-лош от този на Путин?“, са се питали неведнъж европейски и американски експерти. Макар че – какво би могло да стане още по-лошо?

Чакането няма да е дълго

Основният въпрос, на който Америка и нейните съюзници трябва да отговорят, е – готови ли са да засилят натиска срещу Русия и да помагат на Украйна, включително с доставки на оръжие от типа на крилатите ракети, без да отчитат тези опасения?

На базата на целия си предишен опит Путин е убеден, че това няма да стане. След известно време той може да се опита да имитира „готовност за диалог“. Например като прати пак външния министър Лавров да се среща с държавния секретар Марко Рубио. Именно този момент ще бъде решаващ за Тръмп и за неговата репутация. Чакането няма да е дълго – 50 дни минават бързо.

 

dariknews.bg

Може да харесате и

Омбудсманът: Новите цени на тока за бита от 1 юли са необосновано завишени

Тома Биков: За пръв път виждам търговски вериги да рекламират промоциите си от Министерския съвет

Учителите в стачна готовност заради Бюджет 2026

МВР министърът: Кандев ме изненада, мъжете трябва да говорят в очите и високо, не да четем постове във фейсбук

Георги Кандев напуска МВР: Да избирам между поста и принципите си е невъзможно

bunt юли 17, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Край на напрежението: Явор Божанков от ПП-ДБ и Цончо Ганев от „Възраждане“ се помириха
Следваща статия Сензационно откритие в Хераклея Синтика – плоча със семейни портрети (СНИМКИ/ВИДЕО)

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Антоанета Бучкова Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Стоимен Врагов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб дело журналист измами карате кмет корупция крими нап обществени поръчки политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Политика

Омбудсманът: Новите цени на тока за бита от 1 юли са необосновано завишени

юни 8, 2026
Политика

Тома Биков: За пръв път виждам търговски вериги да рекламират промоциите си от Министерския съвет

юни 8, 2026
Политика

Учителите в стачна готовност заради Бюджет 2026

юни 8, 2026
Политика

МВР министърът: Кандев ме изненада, мъжете трябва да говорят в очите и високо, не да четем постове във фейсбук

юни 8, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
юни 2026
П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
« май    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?