Инертността, която имаме и почти автоматичното поведение ни пречи да открием онази добрина, която е в нас. Ние можем да променим това. Решението е да спрем преди следващото действие и да се запитаме „Как мога да подобря нещата?“ Това разказа Анастасия Панайотова, която е доброволец към Фондация „Деца на България“, предаде репортер на БГНЕС.
И тази събота, както през последните няколко с началото на лятото в Градска градина пред Народния театър те организираха „Светофар в парка” – качествено време за деца и родители. „Методът Светофар се състои в това да помагаме на учителите, на нас родителите и на децата да разбираме какво да не правим, за какво да помислим и кое е доброто действие”, посочи Анастасия Панайотова. Автор на Метода е Ясен Николов, основател на Фондация „Деца на България“. Събитията „Светофар“ са част от националната кампания Нова Българска Интелигентност.
В парка те казаха, че организират детски празник, който е всяка събота от 10.30 до 13 часа.
„Екипът ни от ФДБ доброволци помагаме на родителите, на децата и на учителите психолози, заедно да намираме супергероя вътре в себе си и да знаем, че той е вътре в нас и да мислим за какво добро ще използваме суперсилите си. Всеки един от нас има вътрешни сили, добри сили, които можем да използваме за добро и най-естественото за нас е да правим добро. То не е кампанийно, то е в нас, то е нещо, което ежедневно можем да проявяваме. Така че покана ни към всички е да помислим, които са качествата на супергероя в нас и за какво добро ще ги ползваме”, посочи Анастасия Панайотова.
Няколко са инструментите, които родителите могат да ползват в тази инициатива за взаимопомощ и позитивна нагласа. Освен супергероите, които децата оцветяват, другият инструмент са мисловните карти. Помагаме на родителите, на учителите и на самите деца да развиват своята свързваща интелигентност, да развиват креативността си, да развиват емпатия и чувствителност. Всъщност учителите могат да помагат на децата с тази мисловна карта, за да осъзнаем нашата взаимосвързаност”, посочи тя.
Според нея най-честите пречки да откриваме доброто в себе си е това, че инертно се оставяме на външната среда да ни влияе и ключът е, че в паузата и проверяващият въпрос: Това добро ли е? Така подобрявам ли нещата, така помагам ли на другите да подобрят нещата? „Тоест тази инертност, която имаме и почти автоматично поведение ни пречи да открием онази добрина, която е в нас”, посочи тя. Анастасия Панайотова посочи, че е по-важното, че можем да се спрем и да потърсим доброто в себе си и така да го открием.
/БГНЕС /
Последни коментари