Лидерите на ЕС не успяха да постигнат сделка на срещата на върха в Брюксел Битката за ключовите постове на блока ще бъде възобновена във вторник, след като маратонската сесия приключи в безизходица, пише Политико.
Цяла нощ маратонски преговори между лидерите на ЕС за избор на нов председател на Европейската комисия приключиха без споразумение в понеделник, след като консерваторите въстанаха срещу плана социалдемократът Франс Тимерманс да оглави Комисията.
Говорител на председателя на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че срещата е била прекратена и лидерите ще се съберат във вторник в 11:00 часа брюкселско време.
Вечерята на лидерите в Брюксел, която първоначално беше насрочена за 18:00 часа в неделя, започна повече от три часа по-късно заради гневната реакция на консерваторите срещу сделката, подкрепена от германския канцлер Ангела Меркел, най-видният и влиятелен член сред лидерите на ЕС.
Изправен пред безизходица и под натиск да вземе решение преди новият Европейски парламент да се събере на първото си пленарно заседание тази седмица, Туск бързо премести часа на вечерята и свика серия от консултации, които продължиха до зори.
Лидерите се събраха отново за закуска около 8 часа сутринта, но все още не бяха успели да преодолеят различията си.
„Химията на тези срещи е такава, че умората понякога може да доведе до напрежение, което се случи и тази сутрин„, заяви френският президент Еманюел Макрон, въпреки че отказа да каже кой е изгубил хладнокръвието си. Проявите на настроение „са безполезни“, каза той.
„В тези случаи трябва да имаме мъдростта да кажем:„ Нека да отнеме няколко часа. ”
Той каза, че около масата за преговори все още се витаят „лични амбиции“, добавяйки:
„Това, което липсва на масата, е настроението и задължението да защитава европейския обществен интерес.“
Целта на Туск в неговите индивидуални консултации, според съветници, служители на ЕС и дипломати, е да прецени нивото на подкрепа за отделните кандидати за председател на Комисията, както и за различните конфигурации за лидерските постове, който ще включва и неговия приемник като президент на Съвета и следващ висш представител по външните работи.
Но след като Туск се срещна с всичките 27 лидери (кипърският президент Никос Анастасиадис отсъства заради счупен крак), резултатът беше толкова мътен, колкото и крем супата от грах, която беше сервирана за предястие – без ясен консенсус.
„Обсъждахме надълго – не мисля, че някой може да има проблем с това„, заяви германският канцлер Ангела Меркел пред репортери след срещата на върха.
На закуската в понеделник присъстващите по същество се върнаха към първоначалния план, предложен от Меркел и други лидери в кулоарите на срещата на върха на Г20 в Осака, Япония, според който Тимерманс ще бъде председател на Европейската комисия. В крайна сметка, изглежда, че същата опозиция, която се материализира в неделя следобед, отново се е противопоставила на кандидатурата му.
Новият Европейски парламент трябва да избере свой президент по време на първата си сесия тази седмица. Ако лидерите не успеят да постигнат споразумение за всички кандидати за висшите постове на ЕС, ще бъде преминато на вариант за широк конкурс за тази длъжност с кандидати, неограничени от някакво споразумение между лидерите.
Ако председателството на Парламента бъде избрано преди другите длъжности да бъдат определени, това допълнително ще усложни вече мъчителните дебати по кандидатурите за високите постове.
Договорите на ЕС изискват лидерите да търсят баланс при определянето на висшите длъжности, като вземат предвид различни фактори, включително партийна принадлежност, география и размер на населението. Лидерите също се стремят да увеличат броя на жените на върха на работните места в ЕС.
Меркел заяви, че лидерите искат да постигнат „възможно най-големия консенсус“ и каза, че няма да бъде удовлетворена от споразумение, което е постигнато само с минималното мнозинство – 21 от 28-те страни, които представляват 65% от населението на ЕС.
Тя добави, че ще бъде „сложно“ да се постигне споразумение във вторник, но: „Надявам се, че с добра воля е възможно.“
–––––––-
/Дейвид Херценхорн, „Политико“/
Последни коментари