Докато протестиращите в столицата на Грузия обвиняват руснаците в предполагаема експанзия, Батуми, столицата на грузинската република Аджария се превръща в турски град. Каква цена ще заплатят грузинските региони за това, че са съседи с Турция?
По време на неотдавнашните бунтове в грузинската столица Тбилиси, които избухнаха на 20 юни 2019 г. във връзка с участието на руски делегати в сесия на Междупарламентарната асамблея за православието (МАО), протестиращите
Докато протестите, водени от силни антируски настроения, вече ограничиха притока на руски туристи в страната, след като Москва обяви спирането на въздушния трафик с Грузия на 8 юли, възниква въпросът дали руските бизнесмени наистина „навлизат“ в страната.
Турците най-големите купувачи на недвижими имоти в Батуми.
„Те са много чисти, приятелски настроени … Не са алчни … Собственикът от последния етаж ми дава подаръци за празниците … И когато синът ми си счупи крака, други собственици, от третия етаж, ми дадоха пари за лечение … имам четирима от тях, собственици, добри … говорят само на турски, но аз почти го научих, но когато не разбирам, синът ми идва и превежда „, казва Циала, жител на Батуми и бивш биолог.
Няма статистически данни, показващи колко апартамента са закупени от турците в Батуми през последните години. Турските семейства обаче живеят в почти всяка нова сграда в града. И все пак турците обикновено купуват недвижимите имоти не за жилища, а за нуждите на бизнеса, носейки собствен персонал и наемащи местни жители за нископлатени работни места.
Кутаиси, централната улица на Батуми, отдавна е наричана „турският квартал“. Турският език се говори по-често от грузинския. Наблизо се намира джамия. Цялата улица искри с надписи и неонови надписи на турски. В един момент маоже да забравите, че сте в Грузия.
„Тук е по-лесно да се прави бизнес“, казва Омар Фарук, служител в турски ресторант. „В Батуми икономиката и инфраструктурата току-що започнаха да се развиват, така че е изгодно да дойдем тук и да започнем нов бизнес“.
„В Грузия персоналът струва максимум 10 долара на ден, а в Турция струва 20-30 долара. Жилищата са по-евтини „, обяснява Фарук. „Животът е по-евтин, бизнесът е по-лесен, всеки говори турски – животът е красив, чувствам се като у дома. Хотели, ресторанти, общежития и заведения за бързо хранене в района принадлежат на турците. Само сервитьорките са грузинци”, казва турския бизнесмен пред Спутник.
От втората половина на 19-ти век Аджария преминава от Османската империя в Русия и обратно до 1921 г., когато районът се прехвърля на Съветския съюз, в съответствие с Договора от Карс. Споразумението бе постигнато при условие, че мюсюлманските грузини ще получат автономия. Така автономната република Аджария, регион в съвременна Грузия, граничеща с Турция, е основана през 1921 година.
Десетилетия по-късно границата на Аджария с Турция беше официално отворена през 1989 г. В началото на 90-те години, след разпадането на Съветския съюз, турският бизнес започна да прониква в Аджария. Турците предоставиха големи търговски кредити на търговските си партньори в региона, формирайки про-турски бизнес елит. Тази тиха експанзия бе съпроводена от насърчаване на ислямското образование сред грузинската младеж.
/БГНЕС/
Последни коментари