Сръбският външен министър Ивица Дачич на форума на министрите на външните работи на участниците в Берлинския процес в Познан заяви, че изниква въпросът за важността на тези срещи след като някои лидери на ЕС заявяват, че все още не може говори за разширяване /на ЕС- бел. ред./, съобщиха от сръбското Министерство на външните работи.
„Изниква въпросът за необходимостта и резултата от провеждането на тези срещи и точно за това днес говорих най-много, а някои от моите колеги също споделят тези мисли.
Особено в момента, когато някои водещи европейски лидери казват, че нямат нищо против да говорят за разширяването на ЕС. Ако е така, тогава наистина не разбираме целта на провеждането на тези срещи.”, каза Дачич.
Той подчерта, че призовава Сърбия и Черна гора да се движат по-бързо към ЕС, тъй като не сме доволни от динамиката, да започнат преговори с Албания и Северна Македония, Босна и Херцеговина да се направи необходимото, за да започнат преговори с ЕС относно членството.
„Нямаме нищо против въвеждането на либерализация на визовия режим за гражданите на Косово, но това са неща, които не зависят от нас от Западните Балкани.“, допълни Дачич. Следователно е необходимо посланията на ЕС да бъдат окуражаващи, „това не трябва да бъде втора лига на ЕС, която ще замени европейския процес на интеграция.”, каза Дачич.
„Северна Македония и България ще председателстват Берлинския процес следващата година. Смятате ли, че Северна Македония ще се радва да председателства Берлинския процес, ако преговорите /за присъединяване към ЕС – бел ред./ не започнат.”, каза ръководителят на сръбската дипломация.
„Като се има предвид фактът, че ние на Балканите не сме солидарни, че имаме много нерешени въпроси и че имаме много работа в областта на реформите, такива послания не намират добър отзвук в нашия регион.”, каза Дачич.
Говорейки за отношенията и напрежението в отношенията между Белград и Прищина, той заключи, че „все още сме доволни, че има такава инициатива, но очакваме, че през следващите години това ще доведе до някои конкретни мерки“.
/БГНЕС/
Последни коментари