„Парализата“ на ООН предотврати търсенето на отговорността за бруталното убийство на саудитския журналист Джамал Кашоги, а световната организация се нуждае от нова работна група, за да осигури справедливост за такива целенасочени убийства.
Специалният докладчик на ООН за извънсъдебните или произволните екзекуции Агнес Каламар призова ООН да засили ролята си за противодействие на предполагаемите убийства на журналисти и дисиденти.
Тя призова ООН да въведе „механизми“ за защита на журналистите, да реагира бързо на заплахите срещу тях, да разследва предполагаеми случаи на целенасочени изчезвания или убийства и да подготви съдебните дела за съдебно преследване.
Каламар отправи препоръките пред Съвета на ООН по правата на човека в Женева, като представи своя изненадващ доклад за убийството на Кашоги, пишещ за „Вашингтон пост“ и критик на саудитския принц Мохамед бин Салман, който беше убит в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври.
„Доказателствата, събрани от разследването, сочат, че убийството на г-н Кашоги представлява извънсъдебна екзекуция, насилствено изчезване и евентуално акт на изтезание, за което отговаря държавата Саудитска Арабия„, каза тя пред съвета.
„Разследването е намерило достоверни доказателства, които дават основание за по-нататъшно разследване на отговорността на саудитските високопоставени служители на високо равнище, включително тази на престолонаследника на на Саудитска Арабия„, каза тя.
Пратеникът на Саудитска Арабия в ООН в Женева Абдулазиз Алуасил, критикува думите на Каламар, твърдейки, че тя разчита на „предразсъдъци и изфабрикувани идеи“, и в същото време я обвини, че е превизшила пълномощията си.
Каламар е независим експерт по човешките права, която не говори от името на ООН, но докладва на организацията за своите констатации.
Каламар каза, че е била подтикната да разследва смъртта на Кашоги „от онова, което възприемах като парализа на ООН“.
В доклада си тя постави под въпрос надеждността на саудитското разследване на случая и твърди, че убийството на Кашоги е под „универсална юрисдикция“.
/БГНЕС/
Последни коментари