Министерството на правосъдието на Германия издаде наказателно постановление срещу Фейсбук заради нарушение на закона за зашита в мрежата при публикуване на отчет за работа с незаконно съдържание през първата половина на 2018 г.
В публикувания отчет количеството на постъпващите жалби във връзка с незаконно съдържание е непълно. Това създава изкривена представа в обществото за мащабите на незаконното съдържание и за това как се справя с това социалната мрежа. Установено е, че потребителите на противозаконната информация също са „прекалено скрити”.
Според публикуваното на страницата на министерството съобщение, наложената глоба е в размер на 2 милиона евро.
През 2017 г. Германия прие закон за защита на мрежата, който задължава социалните мрежи да отстраняват обидни публикации и призиви към насилие в интернет в рамките на 24 часа.
На жалбите на потребителите трябва да се реагира в течение на 48 часа. При затруднения да се вземе решение за отстраняване на публикация се дават 7 дни за реакция.
Законопроектът бе внесен от тогавашния правосъден министър Хайко Маас. Според предложението, отказалият да спазва новите правила, основно големи социални мрежи и медии, ще бъде глобен до 50 милиона евро.
Законът задължава социалните мрежи веднъж на 6 месеца да предоставят „отчет за прозрачност”, в който да бъде описана работата с постъпилите жалби от потребителите за незаконно съдържание. В представения от Фейсбук отчет за първата половина на 2018 г. е записано, че през периода в техническата служба на социалната мрежа са постъпили 886 жалби, като 362 от тях са били свързани с отстраняване или блокиране на публикации.
Законът не е подходящ за борба с разпалването на език на омразата в интернет и с фалшивите новини, заявиха в отговор от Фейсбук.
Компанията смята, че „правовата държава не може да прехвърля собствените си пропуски и отговорности върху частна фирма”, а борбата с омразата и фалшивите постове в интернет са обществена задача и част от задълженията на държавата. От Фейсбук настояват да бъде намерено европейско решение на проблема и предупреждават срещу подобни „национални инициативи”.
/БГНЕС, РИА Новости/
Последни коментари