Германия и Полша призоваха страните, като Албания и Северна Македония, да бъдат интегрирани в ЕС, въпреки нежеланието на Франция, Холандия и други северни държави-членки.
Техните аргументи бяха изложени по време на срещата на върха в Познан, Западна Полша с фокус върху държавите от Западните Балкани, след като блокът отложи определянето на дата за започване на преговори за присъединяване с Тирана и Скопие.
Критиците твърдят, че разширяването на ЕС рискува още повече проблемите с вноса, като посочва текущите проблеми с корупцията и правосъдието в Румъния и България, две бивши комунистически държави, които се присъединиха към ЕС през 2007 г., пише АФП.
Поддръжниците твърдят, че отказването на нови членове може да ги тласне към сили като Китай, Русия или Турция.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че интегрирането на балканските държави е в стратегическия интерес на ЕС.
„Ако погледнем географската карта, държавите от Западните Балкани са заобиколени от държави-членки на ЕС – така че (тяхната интеграция в ЕС) е стратегическа отговорност, която е в наш интерес„, каза тя, когато срещата на върха завърши.
Полша е една от 11-те бивши комунистически държави-членки на ЕС, които се радват на силен икономически растеж и развитие през последните 15 години след присъединяването си към блока.
Полският президент Анджей Дуда използва по-остър език в критиките си за закъснението за започване на преговори.
„С нарушаването на обещанията си Европейският съюз поставя под въпрос нивото на доверие на цялата общност, за което дълбоко съжалявам,“ каза той пред европейски и балкански лидери, събрани в Познан.
Това ще бъде използвано от антизападни кръгове и държави, които се стремят да отслабят евроатлантическите стремежи на целия регион, прогнозира той.
Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви през юни, че е „уверен, че ще има зелена светлина през октомври„, но предупреди държавите-членки да не стават жертва на „нерешителност и бездействие“.
/БГНЕС/
Последни коментари