Град Царево се намира в югоизточната част на страната, на Южното Черноморие, на около 66 км от Бургас. Само на около 40 км южно от Царево е границата на България с Турция. Територията на общината заема голяма част от Странджа планина. Населението на града е около 5000 души.
В миналото градът се е наричал Василику (ХІІ в.), известно е, че през 1351 г. е наричан Василикос, а до 1934 г. е бил познат с името Василико. В периода 1950 – 1991 г. градът носи името Мичурин. От 1991 г. насам носи сегашното си име Царево.
Градът имал развито пристанище и големи традиции в корабостроенето и риболова. Непосредствената близост до Странджа, откъдето идвал дървеният материал за строежа на корабите, била сред основните преимущества на Царево. Традиционно в корабостроителницата на Царево се строяли по-малки до средни кораби, но отличителната им черта бил острият вълнорез. На гръцки тази част на кораба се наричала „карина”, затова жителите на града били наричани „какарини”. През първата половина на ХІХ в. в морския град имало флотилия от 42 кораба. В района се произвеждало жито и грозде, които били основните стоки, с които местното население търгувало. Царево поддържало добри търговски връзки със столицата на Османската империя Цариград и с пристанища в Егейско и Мраморно море.
След Освобождението на България от османско владичество (1878 г.) градът останал в пределите на Османската империя. Едва след Балканската война (1912 г.- 1913 г.) градът отново е присъединен към България.
Днес Царево се дели на стара и нова част. През 80-те години на ХІХ век голям пожар унищожил голяма част от града и днес са много малко сградите, останали отпреди пожара. На южния полуостров на Царево се намира църквата „Свето Успение Богородично”. На мястото на сегашната църква е съществувал друг храм. Църквата е строена през 1831 г., а съвременният й вид е от 1895 г. Част от иконите в храма се датират от края на ХVІІІ в.
На 7 км от града е курортното селище Лозенец, в близост до Царево се намират плажовете на бившите къмпинги „Корал”, „Юг” и „Оазис”. Недалеч са и други курортни градчета като Ахтопол, Синеморец, Китен и др.
Непосредствената близост на Странджа е причина за развития еко и планински туризъм в региона. На територията на природен парк Странджа има обозначени маршрути, минавайки по които туристите могат да научат повече за историята, животинските и растителни видове в района. Реките около Царево са богати на риба и тук е честа гледката на рибари по мостовете и бреговете.
Царево има богата културна програма. Традиционно през август се провежда Седмица на морето, Международен фестивал на мановия мед, национални и международни фолклорни фестивали. На територията на Царево и в района има много хотели, къщи за гости и къмпинги, които предлагат настаняване в зависимост от възможностите и вкуса на туристите. Заведенията също са разнообразни и предлагат превъзходна морска кухня.
Последни коментари