Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в петък, че е „дълбоко загрижена“ от решението на полския конституционен съд, оспорващо върховенството на договорите на ЕС, и увери, че ще направи всичко в правомощията си, за да гарантира първенството на европейското законодателство в интерес на правата на полските граждани и предвидимостта на бизнеса.
„Правото на ЕС има предимство пред националното законодателство, включително конституционните разпоредби“, се казва в изявление на Фон дер Лайен, след като в четвъртък Конституционният трибунал на Полша обяви, че няма да следва принципа за върховенство на европейското право над националното, тъй като противоречи на конституцията на страната.
„Нашите договори са много ясни. Всички решения на Европейския съд са задължителни за всички органи на държавите членки, включително за националните съдилища. Правото на ЕС има предимство пред националното законодателство, включително конституционните разпоредби. Това е, което всички държави – членки на ЕС, са подписали като членове на Европейския съюз. Ще използваме всички правомощия, които имаме съгласно договорите, за да гарантираме това“, се казва в писмено изявление на председателя на еврокомисията.
Междувременно еврокомисията съобщи, че ще прави анализ на съдебното решение и докато той не бъде завършен, няма да коментира какви мерки би предприела срещу него. Комисията има различни наказателни инструменти, включително финансови, за дисциплиниране на държави, които не съблюдават европейското законодателство. Тя обаче няма право да предлага изключване на членки. Това може да стане само по искане на държава, която желае да напусне съюза. Полският премиер Матеуш Моравецки коментира в петък, че Варшава няма такива планове.
Брюксел продължава да задържа и одобрението за полския план за възстановяване и устойчивост, като няма краен срок това да бъде направено. Говорител на еврокомисията каза, че „за да одобрим плана, трябва да сме доволни от начина, по който достатъчно национални препоръки са отговорени от полските власти“, добавяйки, че върховенството на правото е сред тях.
Конституционният трибунал на Полша е един от съдебните органи, за чиято независимост от изпълнителната власт Европейската комисия има съмнения и заради които води различни разследвания, наказателни процедури и съдебни дела.
Говорител на еврокомисията отказа да отговори дали Фон дер Лайен запазва доверието си в полския премиер Моравецки, който е автор на питането до конституционния съд, в отговор на което е взетото в четвъртък решение. Той задава въпрос дали ЕС може да спре намерението на Варшава да реорганизира съдебната си власт.
Конституционните магистрати неколкократно отлагаха произнасянето си, но полското правителство не се възползва от това, за да изтегли искането си. Поводът за него е решение на Съда на ЕС от юли, което изисква Полша да разпусне дисциплинарната колегия на Върховния си съд, която се занимава с кариерното развитие на съдиите, заради опасения, че тя не е независима от политическата власт. Председателят на управляващата партия „Право и справедливост“ Ярослав Качински заяви през лятото, че това ще бъде направено, но според еврокомисията колегията продължава да работи и да гледа наказания, повишения и уволнения на съдии.
Ехо от столиците
Германският външен министър Хайко Маас, цитиран от „Ройтерс“, призова Полша да се придържа към всички закони на Европейския съюз.
„Ако дадена страна реши да бъде част от ЕС, тя трябва да изпълни изцяло общите правила“, каза Маас пред групата вестници „Функе“ в петък, добавяйки, че Германия напълно подкрепя Европейската комисия в усилията й да гарантира прилагането на законодателството на ЕС във всички 27 държави членки.
© CouncilEU – Жан Аселборн
Полското правителство си играе с огъня, предупреди вътрешният министър на Люксембург Жан Аселборн.
„Развитието в Полша е много, много тревожно … Трябва ясно да заявим, че това правителство в Полша си играе с огъня“, каза Аселборн при пристигането си на среща на вътрешните министри от ЕС в Люксембург.
„Върховенството на европейското право е от съществено значение за интеграцията на Европа и съвместния живот в Европа. Ако този принцип бъде нарушен, Европа, каквато я познаваме, такава, каквато е изградена с Римските договори, ще престане да съществува“, смята Аселборн.
Френският министър по европейските въпроси Клемент Бон заяви, че решението на Конституционния трибунал на Полша е атака срещу ЕС, която може да доведе до икономически санкции срещу Варшава.
Според Ле Бон „съществува фактически риск от излизане от Европейския съюз“.
Какво казва Варшава?
„Искаме общност на уважение, а не групиране на онези, които са по-равни от останалите. Това е нашата общност, нашият съюз. Това е видът съюз, който искаме и който ще създадем“, заяви Моравецки във „Фейсбук“ пост след публикуване на решението на конституционните магистрати.
Премиерът потвърждава, че Варшава не се стреми и не желае да напуска ЕС.
Dnevnik.bg
Последни коментари