Лидерът на кипърските турци Мустафа Акинци предложи създаването на съвместен комитет на разделения средиземноморски остров, за да се отговори на напрежението около сондажите за енергийни източници по крайбрежието.
Мярката има за цел „да прехвърли темата за сондажите от зона на напрежение и конфликти в област на продуктивно сътрудничество“, каза Акинци в писмо, адресирано до неговия кипърски гръцки колега Никос Анастасиадис.
Кипър е разделен между международно признатата Република Кипър и Севернокипърската турска република – отцепена територия, създадена след турското нашествие през 1974 г., след преврат, финансиран от военната хунта, управляваща Гърция.
Посланието на Акинци, което беше предадено от посредник на ООН, дойде в момент, в който Турция обяви, че ще продължи сондажите край Кипър.
Разполагането на Анкара на два кораба за търсене на нефт и газ, предизвика спор с Република Кипър, член на ЕС.
Крайбрежната зона, в която са изпратени корабите, е част от това, което международната общност признава за изключителна икономическа зона на Република Кипър, която е поканила западни гиганти като ExxonMobil и Total да извършват сондажите.
Турция твърди, че действията й са в съответствие с международното право и че тя сондира в своя континентален шелф. Но решението на страната да продължи сондажите в изключителната икономическа зона на Кипър доведе до критики от страна на Египет,
Съединените щати и Европейския съюз, които заплашваха със санкции.
Комитетът, предложен от Акинци за разрешаване на спора ще включва представители на неговата администрация и тези на Република Кипър. Според предложението, той ще бъде контролиран от ООН с ЕС като наблюдател.
Предложението на Акинци беше приветствано в изявление на турското външно министерство, в което се казва, че турските и гръцките кипърци имат „равни права“ по отношение на крайбрежните ресурси.
/БГНЕС/
Последни коментари