Президентът на Франция Еманюел Макрон ще направи двудневно официално посещение в Белград. Това ще бъде първата визита на френският държавен глава след посещението на Жак Ширак през 2001 г., предава МИА.
Отложено през декември миналата година заради протестите на „жълтите жилетки“, посещението вероятно ще даде силен тласък на двустранните отношения. Очаква се да бъдат подписани около 20 споразумения в различни области на икономиката, между които и за военно сътрудничество.
Политическите анализатори смятат, че визитата ще означава възстановяване на френското присъствие в Сърбия и в региона. Очаква се две от главните теми на разговорите между държавните глави да бъдат Косово и евроинтеграцията на държавите от региона.
След срещата на върха в Берлин, свикана по инициатива на Макрон и канцлера на Германия Ангела Меркел, продължаването на преговорите между Сърбия и Косово през юли в Париж бе отложено поради липсата на напредък.
Официалната позиция на Франция по Косово е, че диалогът трябва да продължи и да бъде намерено компромисно решение. Сръбските медии не възлагат големи надежди, че визитата ще бъде ключова за окончателното разрешаване на въпроса, но очакват Макрон да предложи нови идеи, които биха тласнали диалога в положителна посока.
Много въпросителни има и около това дали френският президент ще повтори позицията си относно разширяването на Евросъюза или разговорите с Вучич ще доведат до смекчаване на тона във връзка с перспективите на Сърбия и на държавите от региона за евроинтеграцията.
Макрон не подкрепя политиката на разширяване на ЕС, но това не означава, че се противопоставя на евроинтеграцията на страните от Западните Балкани. Именно по време на тази визита се очаква да бъде подписан договор, според който Франция ще оказва съдействие за подобряване на административния капацитет на Сърбия с цел подготовка за преговорния процес с ЕС.
За безопасността на френския президент ще се грижат 400 полицаи, служители от специалните части и снайперисти. Медиите съобщават, че в Белград вече са пристигнали 100 френски служители от специалните части, между които и представители на Чуждестранния легион.
/БГНЕС/
Последни коментари