Приблизително 2 милиона кибератаки през 2018 г. са довели до загуби в световен мащаб за над 45 милиарда долара, на фона на борбата на местните власти с искани откупи и други злонамерени инциденти, показва проучване.
Асоциацията за онлайн доверие на интернет обществото, компилираща данни от САЩ и някои международни източници, съобщава, че други важни загуби са от хакване на бизнес имейли, както и от “криптохакерство” или разбиване на компютри или мрежа за генериране на биткойни или друга виртуална валута.
В доклада се посочва, че киберпрестъпниците стават все по-усъвършенствани в таргетирането на жертвите си, но също така отбелязват, че много атаки вече могат да бъдат предотвратени с подобрената компютърна сигурност.
Различни изследователи в областта на сигурността са открили до 6 515 компютърни прониквания и 5 милиарда документи, изложени на опасност през 2018 година.
Джеф Уилбър, технически директор на алианса, каза, че оценките от доклада са различни, тъй като много от атаките не се съобщават.
“Финансовото въздействие на киберпрестъпността е значително по-голямо и киберпрестъпниците стават все по-умели в печалбите от атаките си,” каза Уилбър.
Около 8 млрд. долара загуби са резултат от атаки с цел откуп, включително инциденти от висок ранг, насочени към градовете Атланта, Джорджия и Балтимор, Мериленд.
Въпреки че броят на хакванията с цел откуп е намалял с около 20%, финансовите загуби са нараснали с 60%, се казва в доклада.
Нападателите продължават да се възползват и от различни измами с имейл, в които се представят за служители или продавачи – способ, известен като “фишинг”. Този способ е довел до загуби от около 1,3 млрд. долара за миналата година, според доклада.
Годишният доклад обобщава данни от фирми за протекция от кибератаки, правоприлагащи агенции, включително ФБР, и международни организации.
/АФП/
Последни коментари