Производството на кокаин в света е достигнало най-високото си ниво през 2017 г., а хероинът в Западна и Централна Европа се внася основно от Афганистан през Балканите. Това е записано в годишния доклад на Службата за борба срещу наркотиците и престъпността на ООН (UNODC).
Около 217 милиона души са ползвали наркотици през 2017 г., а около 35 милиона повече от очакваното е бил броят на зависимите от наркотици и на подложените на медицинско лечение поради зависимост.
В сравнение с 2009 г. броят на ползващите наркотици се е увеличил с 30 %.
Канабисът е най-широко разпространената дрога в света, като според доклада, през 2017 г. е употребяван от 188 милиона души.
Докато числото на употребяващите канабис остава относително стабилно през последните десет години, количеството на заловен канабис е намаляло.
Около 53, 4 млн. души или 56 % повече в сравнение с 2016 г. са ползвали опиати, каквито са хероинът и опиумът.
Тези наркотични вещества са много популярни и са причина за смъртта на 2/3 от починалите от дрога през 2017 г. 585 хил. души.
Синтетичната дрога „Фентанил” се смята за една от причините за смъртта на много зависими в САЩ, а в Европа се наблюдава разширяване на пазара на това вещество.
В доклада се отчита, че през 2017 г. са произведени 1,976 тона канабис, което надхвърля досегашните количества.
За най-голям производител на кокаин е посочена Колумбия – 70 % от количеството в света.
От общо 18,1 млн. души, които употребяват тази дрога, най-голям брой зависими са в Северна Америка и Океания.
Внасяният на европейския континент кокаин е с произход от Перу, Боливия и Колумбия. Според доклада, хероинът, внасян в Западна и Централна Европа, идва от Афганистан, откъдето през Иран и Турция се пренася до балканските страни.
Едно от основните места за търговия с наркотици са т. нар. даркнет-пазари.
/БГНЕС/
Последни коментари