Генералният секретар на ОПЕК се оплака от това, което той нарича „ненаучни“ атаки срещу петролната индустрия от страна на участниците в кампанията срещу климатичните промени, наричайки ги „може би най-голямата заплаха за нашата индустрия, която продължава“.
Говорейки във Виена след среща на клуба на производителите на петрол и техни партньори, Мохамед Баркиндо каза, че тъй като екстремните метеорологични явления, свързани с климатичната криза, стават все по-чести, „нараства масовата мобилизация на световното мнение … срещу петрола“.
„Гражданското общество е заблуждавано да вярва, че петролът е причината за изменението на климата„, каза той.
Като се позовава на неотдавнашната вълна от училищни стачки „Петъци за бъдеще“, вдъхновена от шведската тийнейджърка Грета Тунберг, той каза, че „децата на някои колеги от централата на ОПЕК ни питат за тяхното бъдеще, защото … виждат връстниците си по улиците срещу тази индустрия “.
Баркиндо добави, че „мобилизацията“ срещу петрола „започва да … диктува политики и корпоративни решения, включително инвестиции в индустрията„.
„Ние вярваме, че индустрията е част от решението за изменението на климата ”, каза Баркиндо, но не уточни какво има предвид.
Международното споразумение от Париж от 2015 г. показа, че страните се ангажират да ограничат покачването на глобалната температура до „доста под два градуса по Целзий“ и до по-безопасната горна граница от 1.5 ° С, ако е възможно.
За да се направи това, учените казват, че светът трябва драстично да намали емисиите си на парникови газове, голяма част от които идват от изгарянето на изкопаеми горива за енергия – включително петрола.
/БГНЕС/
Последни коментари