Петима претенденти останаха в надпреварата за поста на британския премиер Тереза Мей, а кандидатите отново ще се изправят пред гласуване в сряда, когато 313 депутати от Консервативната партия ще изкажат пак предпочитанията си, съобщи АФП.
Претендентът с най-малък брой гласове ще отпадне, а следващото гласуване е в четвъртък. Основна тема на кампанията е Брекзит. Ето кои са последните петима, които останаха след гласуването във втория кръг във вторник.
Борис Джонсън
Гласове на втори тур: 126
Бившият министър на външните работи, който навършва 55 години в сряда, казва, че ще изведе Великобритания от ЕС „с или без сделка“до крайния срок от 31 октомври, даден на страната от лидерите на ЕС. Но той също така каза, че Брекзит без споразумение ще бъде последната опция, а „не нещо, което всеки желае“. Джонсън заплаши да оттегли законопроекта за напускане, ако ЕС не предложи по-добри условия на Лондон и да премахне противоречивата клауза за ирландската граница, съдържаща се в настоящото споразумение за развод – и двете неприемливи за Брюксел. Водеща фигура в кампанията за излизане от ЕС през 2016 година, Джонсън беше външният министър на Мей до миналата година, когато подаде оставка заради стратегията си за Брекзит. Харизматичен и популярен сред обикновените консерватори, той спечели първия кръг, както и подкрепата на най-много елиминирани кандидати, включително Мат Хенкок, Естер Маквей и Андреа Лийдсъм.
Джеръми Хънт
Гласове за втори тур: 46
Сегашният външен министър подкрепяше оставането в ЕС, но промени позицията си. Бившият бизнесмен е стабилен политик, оглавявал Националната здравна служба в продължение на шест години по време на финансовата криза. 52-годишният консерватор заяви, че ще настоява за нова сделка с Брюксел, но е готов да напусне и без такава, ако не бъде предложена нова. Той отдавна е възприеман като един от фаворитите заедно с Борис Джонсън, когато обикновените членове на консерваторите ще трябва избират новия си лидер в партията.
Майкъл Гоув
Гласове за втори тур: 41
51-годишният Гоув е сред най-ревностните евроскептици, останали в правителството на Мей, но е смятан за възможна обединяваща фигура между двете крила на партията. До неотдавна смятан за фаворит, кампанията му стартира с трус, след като той призна, че е използвал кокаин преди две десетилетия. Гоув намекна, че е отворен за варианта за ново отлагане на Брекзит, вместо страната да напусне ЕС без сделка на 31 октомври. Ако остане сред последните двама кандидати, сблъсъкът на Джонсън срещу Гоув може да бъде титаничен. Гоув подкрепи Джонсън в конкурса за ръководството през 2016 година, но след това му заби политически нож, за да се кандидатира самия той.
Рори Стюарт
Гласове за втори тур: 37
Министърът по международно развитие, 46-годишният Стюарт е бивш служител на външното министерство, който е служил в коалиционната администрация в Ирак след водената от САЩ инвазия през 2003 година. Той твърди, че напускане без споразумение ще бъде „вредно“. Първоначално аутсайдер, неговата кампания, задвижвана от социалните медии, придоби инерция като най-противоположната на Брекзит без сделка. Въпреки това, хората, които той трябва да спечели, не са консерватори в Туитър, а 50-те депутати, които дадоха гласовете си за кандидати, вече отпаднали от надпреварата.
Саджид Джавид
Гласове за втори тур: 33
Бивш инвестиционен банкер и син на пакистански шофьор на автобус, 48-годишният Джавид иска да бъде лицето на модерна и мултикултурна Великобритания. Икономическият либерал, Джавид гласува в подкрепа на оставането на Великобритания в ЕС през 2016 година, но след това стана защитник на Брекзит. Той иска страната да напусне ЕС на 31 октомври, за предпочитане със сделка, но би предпочел да няма сделка, вместо да няма Брекзит.
/БГНЕС/
Последни коментари