Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Политологът проф. Тодор Галунов: Внушението, че тези избори са преходни ще се отрази на активността
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Какво се знае до сега за смъртта на Оливера Валевска – мъжът й искал развод
септември 25, 2023
Tунелът под Петрохан няма да се строи заради Натура 2000
септември 25, 2023
СКАНДАЛЪТ СЕ РАЗГАРЯ! Известна съдийка: Патриарх Неофит няма право да отваря Руската църква
септември 25, 2023
Патриарх Неофит прати свещеници в Руската църква
септември 25, 2023
Идва поредното дело срещу ДФЗ – убиец на българското земеделие
септември 25, 2023
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Политика > Политологът проф. Тодор Галунов: Внушението, че тези избори са преходни ще се отрази на активността
Политика

Политологът проф. Тодор Галунов: Внушението, че тези избори са преходни ще се отрази на активността

bunt
bunt септември 21, 2022
Сподели
9 мин. прочетено
Сподели

Вече имаме пореден служебен кабинет и реалната власт, главното кадруване се извършват от президентската институция

В момента има пълно отсъствие на регионалните дебати,  не се отстояват регионални политики

В момента имаме много бледо представяне на партиите. Те са заети предимно със себе си  отсъстват идеи, градивни политики, малко се разчита на живото слово. Това каза пред „Труд“ проф. Тодор Галунов, преподавател по Политология във Великотърновския университет.

Той допълва, че предизборните кампании станаха част от нашето ежедневие през последните години. „Това, което се наблюдава в момента е пълното отсъствие на регионалните дебати. Депутатите отиват в националната институция парламент, която е законодателен орган, който се занимава с макро политика, но не бива да се забравя, че всеки народен избраник представлява не само своя народ, но и избирателите от своя регион“. По думите му, напоследък не се отстояват регионални политики. „Причината е, че в цялата схема на дебатите се смесват два противоположни варианта. Дълго време се гледаше на депутатите като продължение на местната власт и се акцентираше на тяхната национална дейност.

Регионалната политика е междинна политика. Депутатите се избират в отделните области и заради това можеше да хвърлят малко мостове и по регионите. Това е проблем по принцип на българската държавност“, коментира проф. Галунов.
Според него политическите дебати до такава степен отсъстват, че някои от партиите са заменили кампанията по места с билбордове и портрети на своя национален лидер.

„Появява се проблем, който стана хронически в нашата политика и вече се забелязва много отчетливо. Факт е, че местните листи не се презентират особено. За сметка на това се набляга на националните лидери, въпреки че гласуваме за конкретни листи. Освен това депутатите като че ли забравят, че над партиите стои България. Не се лансират големите национални идеи в дебата, който върви единствено в някои национални медии. Всичко се свежда до газовата криза, която се превърна в макропроблем за българската реалност. Говори се за студа през зимата, цените на електроенергията и в крайна сметка енергийната проблематика измести всичко останало. Остана назад дискусията за изборната система, никой не повдига въпроса за функционирането на политическата система. Отсъстват и коментари за външната политика и това стана традиция. Въпреки че днес външната политика е доста интересна, партиите у нас се ограничават само да изразяват мнение „за“ и „против“ войната в Украйна и то без да навлизат в детайли“, подчертава проф. Тодор Галунов.

Политологът е категоричен, че кампанията се характеризира с бледост на кандидатите и изразена вялост.

„И ако често говорим, че българският избирател е изморен от избори, то и политическият елит също е изморен от избори. И след като се отива към поредно Народно събрание на 2 октомври, всички трябваше да си отговорим на въпроса защо се стигна до разтурването на стария парламент и какъв беше смисълът от това. Реално новото Народно събрание малко ще преподреди партиите, но то няма да е качествено ново подреждане“, казва проф. Галунов.

Той допълва, че ако и сега говорим за избори след изборите, трябва да сме наясно каква ще е целта. „Дали търсим някоя партия да спечели със смазващо мнозинство или да отстраним по-малките партии? Но това ли е голямата идея на демокрацията? Една партия или две партии да „смачкат“ всички останали и да направят кабинет със силна подкрепа и с изключително слаба опозиция. Ако партиите обаче разсъждават по този начин, по който се и води кампанията и действат със способите, с които беше съборен стария парламент, нищо чудно да отидем на още едни избори“, изтъква проф. Галунов.

Политическият наблюдател е категоричен, че българските политици не са се научили, че в един парламент може да се реализират повече от един кабинет. Политическите комбинации трябва да са повече. „Щом българският народ изпраща в Народното събрание 7-8 партии, това означава, че той е предвидил известно разнообразие при поемането на отговорностите чрез изпълнителната власт. Но за съжаление се възприема модела, че щом кабинетът падне, непременно отиваме на избори. Свидетели бяхме как преди да стигнем отново до предсрочен вот, опитите да се състави кабинет като че ли бяха предварително обречени,  нямаше особен ентусиазъм.

Така с този модел на развитие, ще продължим да живеем в условията на т.нар.полупрезидентска Република. Има призиви да се въведе президенска или полупрезиденска Република, но точно този призив в настоящия момент е излишен, защото на практика доста време сме в такъв режим. Вече имаме пореден служебен кабинет и реалната власт, главното кадруване се извършват от президентската институция и това е конституционно заложено“, заявява проф. Галунов.

Той допълва, че служебният кабинет дава възможност страната да прави неофициален преход от парламентарна към полупрезидентска Република. И ако продължим така, ще си живеем по този начин, но големият проблем е, че при всяка президентска или полупрезидентска Република има работещ парламент, а при нашия модел със служебно правителство, няма действащо Народно събрание.

„Законодателната дейност изостава и всеки нов парламент ще трябва да наваксва. Вероятно новите народни избраници ще се захванат със Закона за бюджета, със законодателните промени съгласно Плана за възстановяване и развитие и т.н. Но партиите като че ли не отчитат всичко това, затворили са се в себе си, заели са се с междупартийни войни, а заради преференциалния вот се вихрят и вътрешнопартийни ежби. В цялата тази схема обаче се вижда как българския  гражданин започва да се отвращава от политическия живот и от там възниква въпроса каква ще е изборната  активност“, коментира проф. Тодор Галунов.

Той не очаква големи изненади на предстоящите избори. „Това, което социологическите агенции макар и колебливо прогнозират ще се запази. Не очаквам никоя извънпарламентарна партия да направи голям политически скок и едва ли ще има някакъв голям срив на доскорошните парламентарно представени партии. Логичното предположение е бъдещият парламент да е от 7 или 8 партии. Около 4-процентовата бариера е доста гъсто и там е твърде възможно да се получи изненада. Тя да е породена по-скоро от влизане на неочаквана партия, отколкото от отпадане на някоя политическа сила. Това обаче зависи от изборната активност, от мобилизацията на твърдите електорати, защото периферия почти не остана“, изтъква проф. Галунов.

Другият проблем според политолога е, че правим избори в условията на завършило преброяване, но без ясна актуализация от него.

„Говорим за ниска изборна активност, но ако бяха оповестени по-рано тези официални данни от преброяването, можеше да се окаже, че активността не е толкова ниска. Другото, което беше пропуснато е да се актуализират изборните райони като численост и поне като брой мандати. Изборното райониране е правено преди 32 години, а диспропорцията в страната откъм електорат е доста голяма“, посочва проф. Галунов.

Според експерта усещането е, че партиите се опитват да внушат, че тези избори са преходни. Това обаче е доста лош вариант и неминуемо влияе на изборната активност. Така хората смятат, че техният глас на 2 октомври няма да има особена стойност, защото ще предстоят още едни избори. Това обаче вещае активността да спадне още.

„Това е причина новият парламент трябва да направи сериозен опит за съставяне на стабилно правителство“, съветва проф. Тодор Галунов.

https://trud.bg/

Може да харесате и

Пеевски: ДПС няма да издигне кандидат за кмет на София

Нинова: Бил ли е Антон Хекимян лична къртица на Бойко Борисов в bTV?

Томислав Дончев обясни защо ГЕРБ са избрали Хекимян

Росен Желязков ще изиска доклада на ДАНС за експулсирането на свещениците от Руската църква

Ето кои влизат в листата на ГЕРБ за общински съветници в София

bunt септември 21, 2022
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Пламен Данаилов, водач на листата на ИТН за 25 МИР-София пред „Труд“: Вдигането на лихвите ще направи заемите по-скъпи
Следваща статия Хороскопът на Алена: Везните да планират бюджета си, Скорпионите са блестящи

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Политика

Пеевски: ДПС няма да издигне кандидат за кмет на София

септември 25, 2023
Политика

Нинова: Бил ли е Антон Хекимян лична къртица на Бойко Борисов в bTV?

септември 25, 2023
Политика

Томислав Дончев обясни защо ГЕРБ са избрали Хекимян

септември 25, 2023
Политика

Росен Желязков ще изиска доклада на ДАНС за експулсирането на свещениците от Руската църква

септември 25, 2023

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
септември 2023
П В С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
« авг.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?