Полша и Унгария заявиха, че защитават своите национални икономики, като отхвърлиха предложението на ЕС за нулеви емисии на парникови газове до 2050 г., цел, която друга противоположна страна нарече „екологична истерия“.
Лидерите на ЕС не успяха в четвъртък да установят целта си за така наречената въглеродна неутралност до средата на века, на фона на противопоставянето на зависимата от въглища Полша, Унгария, Чехия и двусмислената позиция на Естония, която разчита на шистов газ, също значителен източник на парникови газови емисии.
Полският премиер Матеуш Моравецки призова в петък във Варшава за „справедлив“ преход към нулеви емисии, тъй като въглищата остават основен източник на енергия за Полша.
„Ние не искаме ситуация, в която да се грижим за световния климат за сметка на полската икономика“, каза Моравецки. „Полските предприемачи не могат да понасят разходи, които са несъразмерни с потреблението им на енергия и причинените от това емисии на CO2,“ каза той, като по-рано призова Европейския съюз да предложи „подробен пакет от компенсации“ за намаляване на емисиите.
Унгария прие подобна позиция, като настоява, че целта за въглеродна неутралност до 2050 г. „ще наложи огромна тежест върху унгарската промишленост“.
Будапеща съобщи днес че „няма да може да подкрепи целта на ЕС“, докато не разбере какво финансиране може да предостави Европейският съюз за модернизация на индустрията„. Унгарският премиер Виктор Орбан заяви пред репортери, че въпреки че Будапеща е съгласна с целта за 2050 г., тя не може да се ангажира с нея, докато не бъде приет план за финансиране.
„Така че нека започнем да говорим за пари!“ каза той, добавяйки: „ние сме отворени, ще преговаряме“.
В Чехия министър-председателят Андрей Бабш критикува усилията за поставяне на по-строги цели в областта на климата като „екологична истерия“.
Той предложи ЕС да задължи и страните, които не са членки да се придържат към целите за емисиите.
Както новата прогресивна Пролетна партия, така и полските Зелени заявиха пред АФП, че позицията на правителството е „против“ интересите на Полша.
В жест, напомнящ за кампанията на шведската тийнейджърка по въпросите на климата Грета Тунберг, 13-годишно момиче от Полша седеше днес на тротоара пред полския парламент до плакат, призоваващ за „климатична стачка по време на лятната ваканция“.
„Тук съм, защото политиците не се интересуват от изменението на климата, ние продължаваме да изгаряме изкопаеми горива„, каза Инга Засовска.
/БГНЕС/
Последни коментари