По-рано официалният представител изрази опасения относно напредъка на Китай в новите технологии и заяви, че алиансът би предпочел да включи Китай в нов Договор за ядрени сили със среден обсег. Двустранния руско-американски договор, забраняващ наземните ракети в обхвата от 500 до 5000 км беше изпратен в историята на 2 август от администрацията на Тръмп.
„Нарастващата сила на Китай на международната сцена е проблем за НАТО и подтиква съюза да засили сътрудничеството си с азиатските си партньори.”, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Спутник.
„Тук не става въпрос за навлизане на НАТО в Тихия океан, а за отговор на факта, че Китай се приближава до нас„, заяви Столтенберг, говорейки пред Ройтерс в сряда.
Китай се „приближава“ към Европа чрез тежките си инвестиции „в критичната инфраструктура в Европа“, „засиленото си присъствие в Арктика, както и увеличеното присъствие в Африка и в киберпространството“, добави той.
„Така че всичко това прави важно за НАТО да се справи с възхода на Китай, а ние не поставяме това на последно място, работейки с в тясно сътрудничество с нашите партньори в този регион – Австралия, Нова Зеландия, но също така и с Япония и Южна Корея“, каза Столтенберг.
Коментирайки срещата си с австралийския премиер Скот Морисън и други високопоставени австралийски служители в сряда, за да обсъдят партньорството на Канбера с алианса, Столтенберг каза, че намира за „изключително полезно да слушаме Австралия, със знанието, опита и само присъствието в това регион “, предоставяйки й „разбиране, което е важно за НАТО.“
И накрая, коментирайки съобщението на министъра на отбраната на САЩ Марк Еспер миналата седмица, само един ден след оттеглянето на САЩ от споразумението за ракетите със среден и нисък обсег, че САЩ ще разположат наземни ракети със среден обсег на действие в Азия, Столтенберг заяви, че времето за това разполагане все още не е определено.
„Вчера разговарях със секретар Еспер и той ясно каза, че ще отнеме време за разработването на нови оръжия със среден обсег на действие и всяко потенциално разполагане в тази част на света ще отнеме време и не е взето решение“, каза Столтенберг.
Във вторник филипинският президент Родриго Дутерте заяви, че „никога“ няма да позволи на САЩ да поставят своите ракети в страната му, защото „не иска да се бие с Китай“. Дутерте предупреди, че ако САЩ отидат на война с Китай, войната бързо ще ескалира до конфликт между „Америка и Русия… и Великобритания, Италия и Франция“ и „ще означава краят на всички нас.“
Администрацията на Тръмп взе решение за отхвърляне на Договора за ядрени сили със среден обсег през февруари, а изтеглянето беше официализирано на 2 август. Вашингтон заяви, че оттеглянето му от договора е свързано с предполагаемото притежаване на Русия от ракетна система, нарушаващи договора от 1987 година.
Русия развенча тези твърдения, публикувайки характеристиките на ракетната система, които доказват, че са в съответствие на договора. В хода на оттеглянето администрацията на Тръмп намекна за необходимостта от включване на Китай в нов договор за ограничаване на тези оръжия. Китай отказа, като заяви, че „не се интересува и няма нужда“ да се присъединява към руско-американските преговори.
/БГНЕС /
Последни коментари