Милиони хора по света ходят на музикални фестивали всяка година. Някога те се възприемаха като насърчаване на злоупотребата с алкохол и наркотици, комбинирано с лоши хигиенни условия и гадна храна. Но сега организаторите са по-фокусирани върху добруването и комфорта на публиката.
„Музиката е страхотна, образователна и терапевтична.“, казва Марта Пиемба от Каталуния в Испания.
„Е, в крайна сметка пием повече, отколкото трябва„, признава нейната приятелка Патриша Торне, която също е от Каталуния, но живее във Великобритания.
Петък сутринта е и ние сме на полето в селския район на Уилшир, в югозападната част на Англия, където двете приятелки и няколкостотин други хора току-що са взели участие в 90-минутен семинар по Йога.
Ние сме на музикалния фестивал на „Уомадуърлд”, където изпълнители като Мейси Грей и реге звездата Зиги Марли участват в четиридневния фестивал пред около 39 000 души.
Джеймс Моубрей, от Лондон, току-що е имал баня с гонгове, когато се срещаме с него. Масажите, рейки, рефлексологията и инверсионната терапия са между нещата които се предлагат заедно с музиката на събитието. Двама шамани рекламират изкуството си да премахват „травмите на предците от вибрационното поле на вашата ДНК“.
Джеймс лежи по гръб на диван, докато двама терапевти нежно го „къпят” в звуците на техните гонгове.
„Това е изключително приятно и релаксиращо„, сподели той след 30-минутната сесия, която струва 40 британски лири.
„Ходех на фестивали за танцова музика, които не са непременно полезни за вашето здраве„, добавя той, като се позовава на тяхната репутация за разпространение на наркотици.
„Установихме, че ходенето на концерти значително понижава нивата на хормона на стреса кортизол„, казва Дейзи Фанкорт, доцент по епидемиология към университета в University College London.
Те са изследвали проби от слюнка на посетители на класически и поп концерт, за да сравнят нивата на стрес.
„И двете групи бяха биологично по-спокойни след това. Това предполага, че става дума повече за събитието, а не за вида музика.”, заяви Фанкорт.
Нейните проучвания също така установяват, че ходенето на музикални събития на живо може да помогне за намаляване на риска от развитие на депресия и запазване на когнитивните способности у хора над 50-те.
Джули Балантайн, от Университета в Куинсланд, изследва ефектите върху благосъстоянието на хората, присъствали на музикални фестивали в Австралия.
„Опитът да се откъснат от всекидневието подтиква хората да разсъждават и да отделят време за себе си и това е важно за тяхното благополучие“, каза тя.
„Но също така установихме, че ако хората имат положителен социален опит с приятели, тяхното субективно, психологическо и социално благополучие ще се повишат.“
Тя заяви, че лошите преживявания, като например пиенето на твърде много алкохол, прекаляването с шума и лошите тоалетни могат да намалят ползите. Зиги Марли ми казва, че фестивали като „Уомадуърлд” са полезни за колективното благополучие. „Те представляват голям потенциал за света. Хиляди хора заедно и в добро единство“, каза той.
/БИ Би Си, БГНЕС /
Последни коментари