Китайски археолози откриха в района на град Чжаотун в югозападната част на страната многобройни останки от бронзовата епоха, датирани към първото хилядолетие пр.н.е. Учените са изкопали около хиляда редки артефакти, информира ТАСС.
По време на разкопките стана ясно, че находките са уникални. Гробовете са компактно разположени, а съдържанието им позволява да се определи спецификата на епохата, споделя сътрудник от археологическия център.
Според експертите, една от причините древните предмети и останките на техните собственици да са запазени в толкова добро състояние е благоприятният климат на местността, в която се намира гробището. Разкопките са започнали от февруари на височина 760 м.
Изследователите са разкопали над 650 гроба, разположени на площ от 6 хиляди квадратни метра. В гробовете са намерени домашни прибори, керамични предмети, камъни, кости и раковини.
Част от покойниците са били погребани в каменни саркофази, прахът на други е бил съхраняван в керамични съдове, а някои са били погребани без ковчези. В един от гробовете е намерен край от стрела, която най-вероятно е била причина за смъртта му.
Провинция Юннан се намира в регион, който от дълбока древност е поддържал активни контакти с Голямата китайска равнина и с Виетнам. Известно е, че през бронзовата епоха в планинските райони на Юннан са отглеждали коне, доставяни после в други райони на Източна Азия.
/БГНЕС /
Последни коментари