Против езика на омразата и подкрепа в усилията срещу фалшивите новини се обявиха участниците в „Уикенд на диалога”, който се проведе от 20 до 22 септември в Охрид. Съвместните заключения подчертават, че трябва да се развива сътрудничеството между журналистите от двете държави чрез взаимна подкрепа при проверка на информацията.
Участниците се ангажират да общуват и си сътрудничат активно. Необходимо е да бъде изградена мрежа от професионални журналисти, които ще работят за намаляване на негативните емоции и фалшивите новини, се казва в съобщение на организаторите. Сформирана е група за бърза комуникация, чрез която журналистите от България и Македония ще могат да проверяват достоверността на информациите, които се публикуват в двете страни. Целта е да се предотврати дезинформирането и разпространението на фалшиви новини.
Очаква се скоро да бъде изготвен текст на декларация с препоръки за подобряване на взаимното доверие и изграждането на приятелство между България и Македония. Декларацията ще бъде предоставена на официалните власти в двете държави. Съвместното заключение на българските и македонските участници във форума гласи, че фалшивите новини преобладават, а предразсъдъците все още съществуват.
Наблюдават се негативни емоции при информирането за дадено събитие, но езикът на омразата при представянето на българско-македонските отношения е намаляла значително, в сравнение с минали периоди. Двете страни са преминали през дълъг период, в който липсва съвместна комуникация и са изграждани стереотипи и предразсъдъци в почти всички области на обществения живот. Недоверието е изграждано с години, особено през периода на социализма.
Тълкуването на историята, културата и традициите през призмата на политическия интерес, без обяснения, факти и анализи от страна на България и Македония не допринасят за намаляването на предразсъдъците една към друга. Включването на политиката в текстове и коментари с доза негативна емоция само поощряват предразсъдъците и влошават отношенията между журналистите и гражданите.
Препоръчва се първият „Уикенд на диалог” да постави началото на подобни срещи, които да се провеждат два пъти годишно и в тях да бъдат включени и други журналисти. България има готовност да е домакин на следващата среща.
/БГНЕС, МИА/
Последни коментари