В последния дни преди изборите президентът Байдън обсъди вкусът си за сладолед, ухапа бедрото на бебе, облечено като пиле за Хелоуин, и – предлагайки заключително послание към кампанията на своя вицепрезидент – успя да обиди огромна част от американския електорат, наричайки ги „боклук“.
Последният гаф, направен по време на разговор с група на демократите на Испания тази седмица по отношение на поддръжниците на Тръмп, изкристализира причината 81-годишният Байдън да бъде изгонен от президентската надпревара: той се превърна в политическа отговорност.
Откакто се оттегли през юли, Байдън беше изместен встрани, със съкратен график, дълги уикенди в Rehoboth Beach в Делауеър и забележително отсъствие от кампанията на Камала Харис.
Харис направи всичко по силите си, за да се дистанцира от шефа си и неговите гафове – нежелано разсейване седмица преди изборния ден. „Изключително разочароващо е да гледаме как кампанията на Харис трябва да отдели ценно време и енергия, за да изясни какво се опитва да каже президентът“, казва Джим Манли, дългогодишен съветник на Демократическата партия, цитиран от The Times.
Байдън ще бъде неумолимо обвързан с резултата от следващата седмица. Ако Харис загуби или маржът е малък, той може да бъде осъден строго, че я е ограбил от времето, необходимо за подготовка на печеливша кампания.
Но каквото и да се случи на 5 ноември – поради идиосинкразия на избирателната система на САЩ – Байдън ще остане главнокомандващ още 76 дни. Американците имат специален термин за президент, който или губи, или не може да се бори с други избори, но остава на поста до деня на встъпването в длъжност: куца патица.
„Той може да е куца патица, но не е задължително Байдън да е импотентен“, казва президентският историк Майкъл Бешлос.
Въпреки че президентът се отдалечава от публичното пространство, някои от най-значимите дни от политическия му живот може да предстоят. Освободени от ограниченията на кандидатстването за преизбиране, президентите преди него са използвали този период, за да прокарат големи политически решения и да затвърдят своето наследство.
Бешлос и други дават за пример Барак Обама, демократическия предшественик на Байдън, и неговото използване на изпълнителната власт по редица смели начини, преди да предаде юздите на Тръмп: защита на „Мечтателите“ – имигранти без документи, пристигнали в Америка като деца – и замяна на присъдите на онези, които не са извършили насилствено престъпление.
Бил Клинтън се възползва максимално от последните си дни в Овалния кабинет, преди да го отстъпи на републиканеца Джордж Буш, опитвайки се да договори мирно споразумение между израелския и палестинския лидер Ехуд Барак и Ясер Арафат и нареди една трета от националната горска земя на страната забранено за дърводобив и строителство на пътища.
Външна политика
Байдън ще се сблъска с редица неотложни външнополитически въпроси през следващите седмици.
Въпреки че президентът няма планирани пътувания в чужбина – след като вече каза президентското си сбогом на европейските съюзници по време на скорошно пътуване до Германия – се очаква той да се съсредоточи върху изпълнителни действия у дома, които временно биха помогнали за укрепване на военната сила на Украйна.
Украйна е в повратна точка и ще бъде изправена пред несигурно бъдеще ако Тръмп стане президент, тъй като той постоянно се опитва да подкопае съюза на НАТО, който се обедини зад Киев.
Байдън нареди на Министерството на отбраната да разпредели всеки цент от 61 милиарда долара финансиране за Украйна, прието от Конгреса тази година „до края на мандата ми“, за да предотврати обратното изтегляне на част от тях.
Освен това той има властта да даде на Киев зелена светлина да удари руските територии с американски и западно произведени ракети.
„Президентът Байдън е решен да постави Украйна в позиция да надделее и да гарантира, че Русия ще се провали в усилията си да завладее Украйна“, обяснява Джейк Съливан, съветник по националната сигурност, относно намерението на администрацията да инсталира парапети в случай на втори мандат на Тръмп.
Междувременно президентът Зеленски призова Байдън да циментира мястото си в историята, като настоява за незабавно и безусловно приемане на Украйна в НАТО.
Реалността обаче е, че има малко закони, което Байдън би могъл да приеме през следващите няколко месеца, които не могат да бъдат отменени.
Що се отнася до Израел, президентът е изложен на риск да напусне Белия дом, обременен от репутацията си, че е наблюдавал смъртта на повече от 43 000 палестинци и 2600 ливанци и без да се вижда конкретно решение.
Според Times of Israel, Тръмп е казал на Бинямин Нетаняху, израелският министър-председател, че иска Израел да приключи войната си, докато той се върне на поста, ако спечели.
Нетаняху може да се стреми да ускори офанзивите си, както и да нанесе широкообхватни удари срещу Иран, надявайки се да кооптира напускащ президент, който вече не се страхува от политически удар. А Байдън или ще даде мълчаливо съгласие, или най-накрая ще изгуби търпение (според журналиста Боб Удуърд, президентът лично е нарекъл израелския премиер „лъжец“ и „лош човек“).
Възможно е президентът да реши да овладее експанзионистичните амбиции на Нетаняху, като разшири санкциите срещу заселниците в окупираната територия.
Анализаторите от Близкия изток посочват прецедент за напускаща си администрация, прилагаща наказателни действия срещу Израел в последните си дни.
Само три седмици преди Обама да напусне Овалния кабинет, САЩ се въздържаха, вместо да наложат вето на резолюция на ООН, която определя заселническата дейност на Израел като „фрапантно нарушение“ на международното право.
По онова време това беше описано като предателство на партньорството на администрацията с Израел и зашеметяващо отклонение от осемгодишната политика на Обама-Байдън.
Студентски дълг
Байдън даде предизборно обещание ефективно да отпише милиони студентски дългове, взети от американците. Той положи съгласувани усилия да опрости дълга на студентски заем, използвайки изпълнителната власт, но това се провали във Върховния съд. Сега той разглежда други разпоредби за облекчаване на дълга.
Въпреки че президентът няма законовите правомощия да опрощава всички федерални студентски заеми с един удар на писалката, може да има начин Мигел Кардона, министърът на образованието на Байдън, да приложи законно широко опрощаване на студентски заеми чрез регулаторна промяна.
Съдии
Изправени пред перспективите Тръмп да се върне в Белия дом или Харис, като президент, да бъде възпрепятствана да назначава съдии, ако републиканците спечелят контрола над Сената, демократите се подготвят да утвърдят множество нови съдии преди края на годината.
Байдън е на път да изравни или дори да надмине общия брой съдебни потвърждения на Тръмп.
Назначенията във федералната скамейка придобиха допълнително значение през последните години, тъй като съдилищата играха ролята на арбитри по спорни въпроси като аборт, имиграция и околна среда.
„Всяко съдебно потвърждение прави огромна разлика в съдилищата, към които тези съдии ще се присъединят“, казва служител на Белия дом.
Президентът също така предлага смели реформи на Върховния съд, включително ограничения на мандата на съдиите, например до 18 години. В момента съдът е доминиран от избраници на Тръмп, които са консервативни.
Помилвания
В исторически план напускащите президенти издават помилвания, понякога в противоречиви случаи.
Докато екипът на Байдън финализира неговия списък, някои предложения включват фигури от демократите, изправени пред правни проблеми, включително Боб Менендес, бивш сенатор от Ню Джърси, и Ерик Адамс, обвинения кмет на Ню Йорк.
Байдън посочи, че няма да помилва сина си Хънтър, след като той беше признат за виновен във федералния съд за закупуване на пистолет и недеклариране на употребата на наркотици в държавен формуляр.
Греъм Г. Додс, професор по политически науки в университета Конкордия в Монреал, отбеляза, че Байдън има опции извън пълното помилване. Милосърдието, което намалява наказанията, но оставя присъдите в протокола, е по-малко широка алтернатива, която Байдън може да обмисли за сина си.
trud.bg
Последни коментари