Смолянските езера се намират на левия склон на долината на река Черна и на север под Орфеевите скали и връх Снежанка (1926 м н.в.) в Родопите. Езерата са пръснати навсякъде по цялата долина, от Орфеевите скали до самия Смолян. В миналото езерата са били около 20 на брой, но днес добре оформени са 7, а другите са се превърнали в блата. През пролетта и есента на мястото на някои от тези блата отново се появяват малки езерца. Други пък са превърнати в рибарници.
Първото езеро е в края на Смолян, вляво от пътя за Пампорово и Пловдив – Керяновият гьол (известно още като Платеното). В долния си край то е преградено изкуствено и така се е получило едно от най-големите по размери езера. Точно над него се намира друго по-малко езеро – Милушевият гьол. По-нагоре покрай самия път за Девин, под квартал Езерово на Смолян е разположено третото езеро – Силажа. В долния си край има малко островче, обрасло буйно с тръстика.
Тук има удобни места за къмпингуване и риболов. Малко по-нагоре по пътя, на големия завой е другото езеро – Османовият гьол. Около него има още две-три по-малки езерца, но през лятото някои пресъхват. Още по-нагоре, по пътя за хижа „Смолянски езера“ и след това вдясно, се намира може би най-голямото по площ езеро – Лагера. Тук също има удобни места за къмпингуване и риболов.
Най-красиви са последните три езера. Те са разположени най-високо, под самите скали. Малко след отклонението за хижа „Смолянски езера“, по пътя за лифта се намира Тревистото езеро. Около 30% от площта му е заета от торфен пласт, дебел 1 метър, на който през лятото растат буйни треви. На 6 метра от Тревистото езеро се намира Бистрото езеро. Двете езера са свързани с речен ръкав, който минава между многото струпани камъни между двете езера.
Бистрото езеро е може би най-красивото от езерата. Във водите му се оглеждат вековните смърчове на източния му край, а в другия му край са пръснати като малки острови големи камъни. Езерото е дълбоко не повече от 1 метър, дъното ясно се вижда през кристално чистите му води. В долния край на езерото има изкуствен насип, по който минава туристическият път за х. „Студенец“.
Най-горното езеро – Мътното, се намира на 200 метра от Бистрото и Тревистото езеро. Дотам води стръмна пътека, която започва от пътя, който е между двете езера. При изкачването си към най-горното езеро туристите трябва да внимават – има опасност от падащи камъни. Гледката е впечатляваща, езерото е закътано в гъстите смърчови гори непосредствено под скалите. Светлината трудно достига до него през високите дървета, водите на езерото са сякаш тъмни и черни, оттам е и името му – Мътното. Това е най-дълбокото от всички езера – 4,5 метра.
В района на Смолянските езера може да видите богато разнообразие от популярни и редки представители на растителния и животинския свят. Тук ще откриете вековни букови дървета, както и обозначените с табели „Трон на Евридика“ (няколко дървета, съединили се в основата си под формата на трон) и „Лирата на Орфей“ (дърво, чийто дънер се разделя на три и наподобява лира).
/източник: opoznai.bg/
Последни коментари