Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО гласува за включването на обширния месопотамски град Вавилон в групата на обектите на световното наследство след три десетилетия лобистки усилия на Ирак.
Ирак се опитва от 1983 г. да включи обекта – масивен комплекс с площ от 10 квадратни километра, от който досега са изкопани само 18% – в списъка с признатите от ЮНЕСКО.
Разположен на около 100 километра южно от Багдад, на брега на иракската река Ефрат, градът е бил център на древната вавилонска империя преди повече от 4000 години.
„Какъв е списъкът на световното наследство без Вавилон? Как да разкажем историята на човечеството без най-ранните стари сведения, Вавилон?“, заяви представителят на Ирак в Комитета на ЮНЕСКО за световното наследство преди гласуването.
Комитетът се срещна в столицата на Азербайджан, Баку, за да обсъди Вавилон и още 34 обекта, включително такива в Бразилия и Буркина Фасо, за включване в списъка.
След успешното гласуване, делегацията на Ирак покани всички делегати „да посетят Вавилон, люлката на цивилизацията„.
Вавилон се развива като град, ограден от построени с тухли от кал храмове и кули, известни в цял свят с висящите градини, Вавилонската кула и Ищарската порта.
Разкопките са започнали там в началото на 1800 г. и множество предмети са в музеи в чужбина, включително части от портата Ищар, както и в цяла Европа.
Мястото беше значително променено от нови структури, построени при диктатора Саддам Хюсеин и по-нататъшни повреди от войници по време на американската инвазия, която го свали през 2003 г.
ЮНЕСКО заяви, че „изключително уязвимото състояние на обекта“ предизвика „сериозни опасения, тъй като много структури са спешно нуждаещи се от консервация и няколко са на ръба на срутване„.
„Вавилон е най-големият населен град в древната история“, казва Кахтан ал-Абед, който оглавява отдел по антики в Басра.
„Вавилонците са цивилизация на писмеността, администрацията и науката“, каза той пред АФП.
Вавилон е един от 7 000-те археологически обекта в Ирак, много от които са унищожени от групата на „Ислямска държава“ или опустошени от доходоносна контрабанда на артефакти. Пет са включени в списъка на ЮНЕСКО, включително цитаделата Арбил в Северен Ирак и южните месопотамски блата.
Ирак разполага с още 11 „потенциални“ обекта, които се надява да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО.
След десетилетия на конфликт, страната обяви победа срещу ИД през 2017 г. и сега се наслаждава на период на относително спокойствие.
Тя се стреми да привлече както чуждестранни инвеститори, така и туристи и се надява, че нейното популяризиране чрез списъците на ЮНЕСКО може да направи и двете.
/БГНЕС/
Последни коментари